Tovább nő a fogyatékosokat segítők támogatása
Jövőre újabb 10 százalékkal emelkedik a fogyatékos embereket segítő tizenhárom nagy országos szervezet támogatása, jelentette be a kiemelt társadalmi ügyekért felelős miniszterelnöki megbízott hétfői budapesti sajtótájékoztatóján.
Nyitrai Zsolt közölte, hogy több mint 600 ezer magyar él valamilyen fogyatékossággal. Megemlítette a mozgáskorlátozottakat, a vakokat és gyengénlátókat, az értelmi fogyatékos embereket, a siketeket és nagyothallókat, valamint az autistákat. Őket tizenhárom nagy országos fogyatékosügyi szervezet segíti, és van köztük olyan, amely több mint száz éve képviseli az érdekeiket.
A miniszterelnöki megbízott hangsúlyozta, hogy az Országgyűlés elfogadta az érintett szervezetek megnövelt támogatására vonatkozó költségvetési javaslatot, így 2010-hez képest 2019-ben a duplájára emelkedik a nekik juttatott állami összeg. Ez rendkívül komoly előrelépés, értékelt Nyitrai Zsolt, jelezve, rendkívül fontosnak tartják a "hallgassuk meg egymást" elv érvényesítését. Nincs ez másként a fogyatékossággal élő emberek esetében sem. Itt lényeges a "semmit rólunk nélkülünk" elv képviselete: mindig be kell őket vonni a rájuk vonatkozó döntések meghozatalába, valamint előtte egyfajta konzultációba, nyomatékosította. Úgy fogalmazott, hogy a Fidesz "hiteles ezen a területen", hiszen a KDNP-vel alkotott frakciójának mind az Európai Parlamentben (EP), mind a magyar Országgyűlésben van fogyatékossággal élő képviselője: előbbiben a siket Kósa Ádám, míg utóbbiban a kerekes székes Hirt Ferenc, valamint a szintén siket Tapolczai Gergely. Kósa Ádám elsőként nyilvánult meg jelnyelven az EP történetében, jegyezte meg a miniszterelnöki megbízott.
Nyitrai Zsolt a kabinet nevében megköszönte a fogyatékosügyi szervezetekben dolgozó szakemberek áldozatos és felelősségteljes munkáját. Az esemény sajtóanyagában azt írták, hogy 2019-re az előző évihez képest mintegy 100 millió forinttal nő a fogyatékosságügyi érdekvédelmi és civil szervezetek támogatása. Míg 2010-ben nyolc szervezet 522 millió forintot kapott, 2019-ben már ennek az összegnek több mint a kétszerese válik elérhetővé a költségvetésben.
A kormány összesen 1,16 milliárd forintot biztosít az Értelmi Fogyatékossággal Élők és Segítőik Országos Érdekvédelmi Szövetsége; a Siketek és Nagyothallók Országos Szövetsége; a Mozgáskorlátozottak Egyesületeinek Országos Szövetsége; a Magyar Vakok és Gyengénlátók Országos Szövetsége; a Magyar Szervátültetettek Országos Sport, Kulturális és Érdekvédelmi Szövetsége; az Autisták Országos Szövetsége; a Siketvakok Országos Egyesülete; az Értelmi Sérülteket Szolgáló Társadalmi Szervezetek és Alapítványok Országos Szövetsége; a Dévény Anna Alapítvány; a KézenFogva Alapítvány; a Pszichiátriai Érdekvédelmi Fórum; az Afázia Egyesület; valamint a Démoszthenész Beszédhibások és Segítőik Országos Érdekvédelmi Egyesülete számára, olvasható a sajtóanyagban.