Az elmúlt húsz év az egészségügy számára a beváltatlan ígéretek időszaka volt. Várható-e fordulat most, hogy kormányprogram híján már hazugságok sincsenek?
Az elitmed.hu több forrásból is úgy értesült, hogy nem Zombor Gábor egészségügyért felelős államtitkár programja lesz a befutó a kormány jövő heti, kihelyezett, kétnapos ülésén.
Az egyre gyorsabb ütemű szakember-kivándorlást nézve a bérrendezéshez nélkülözhetetlen forrás híján egy régi ötlet jelent meg újként: mindazok, akik külföldön kamatoztatják itthon szerzett tudásukat, fizessék vissza a magyar államnak – az adófizetőknek – azt az összeget, amit felsőfokú taníttatásukra fordítottak. S bár ez az érvelés a politikai kommunikáció szintjén jól eladható, félő, mire a tervek valósággá válnak, már nem akad szakember, akire alkalmazni lehetne.
Nem szerepel a tételes egészségügyi hozzájárulás bevezetése azon javaslatok között, amelyeket a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM) tett le a kormány asztalára - tudta meg a Világgazdaság.
Az egészségügy látványos válságjelenségeket mutató ágazat. Feltehetőleg éppen ezért – vagy ennek ellenére? – futotta csupán meglehetősen vérszegény javaslatokra a kilábalás mikéntjét illetően, no meg azért, mert nyílt titok: a kassza üres, nincs miből ígérgetni.
Miért lettem antipatikus? – Egy egészségügyi miniszter feljegyzései a címe a könyvnek, amellyel többéves hallgatását törte meg Molnár Lajos, aki rövid, de annál emlékezetesebb tíz hónapos minisztersége kulisszatitkairól ír.
A Magyar Demokrata Fórum nevében Bokros Lajos nem ígéri, hogy növelni tudja a költségvetésből az egészségügyi ráfordítást. Ehelyett többletbevételeket keres, kezdve a nyugdíjasok egészségügyi hozzájárulásától; az új egészségbiztosítási típusok és a választható alapbiztosítás bevezetésén át, a kórházak üzemeletetésének privatizációjáig.
Vannak sorsfordító pillanatok egy ország életében, amelyek előtt elengedhetetlen a részletekbe menő számvetés. A modern kori társadalmi betegségeink miatt kialakult válság ilyen sorsfordító pillanat: veszély, de egyben lehetőség is a megújulásra. Az átfogó stratégia fontos eleme az egészségügy, hiszen korán haló, beteg és boldogtalan emberekkel nem lehet sikeres társadalmat építeni. Az egészségügy irányításának utóbbi három éve szomorú példája mindazoknak az általános problémáknak, amelyeket a magyar látlelet írói megfogalmaztak.
Az Economist e heti számában ír a magyarországi kormányválságról: a neves gazdasági hetilap úgy fogalmaz, a jelenleg kormányzó szocialista párt reménytelenül keresi az új miniszterelnököt, miután Gyurcsány Ferenc március 23-án drámaian lemondott a miniszterelnöki posztról – olvasható a portfolio.hu-n. Idézik Gyurcsány Ferenc múlt hétvégén elhangzott mondatait is: „Úgy hallom, hogy a változásokhoz szükséges hangulatnak én vagyok az akadálya. Kezdeményezem, hogy keressünk egy új miniszterelnököt (és új kormányt).”
A közalkalmazotti lét nem jelent garanciát arra, hogy az egészségügyben dolgozók hivatásuk gyakorlásából elfogadható színvonalon élhessenek – mondja dr. László Imre, a Szent Imre Kórház főigazgatója, aki szerint a világgazdasági válság hatásai egyelőre ismeretlenek az ágazatban. Egy azonban biztos: a közelgő országgyűlési választások miatt egyre bátortalanabb kormányzati politikusoknak kell szembenézniük azzal a ténnyel, hogy jó néhány területen lépniük kell.
Ha egyetlen egészséges növényi olajat kellene megnevezni, a többség valószínűleg az olívaolajat említené. De mitől különleges – ha egyáltalán az – az olívaolaj?