Neuronaktiváció valós idejű követése mesterséges intelligenciával
A Duke Egyetem biomérnökei a Nature Machine Intelligence folyóiratban megjelent cikkükben számoltak be új, automatizált eljárásukról, amely valós időben képes azonosítani az adott tevékenység során aktiválódott neuronokat – egyelőre állatkísérletekben.
Korábban az élő állatok agyának neurális folyamatait az úgynevezett kétfotonos kalcium képalkotási eljárással készült videófelvételek manuális elemzésével lehetett feltárni. Ezeken a felvételeken az aktív idegsejtek felvillanásait kézileg kellett meghatározni a szegmentációnak nevezett eljárással, ami egyetlen videó esetében is heteket vagy hónapokat vett igénybe.
A mostani módszer gépi tanulásos módszerek segítségével egy előfeldolgozást végez, javítja a jel-zaj arányt, kiemeli az aktív neuronokat és elhalványítja az inaktív idegsejteket, ráadásul valós időben végzi az elemzést. Ez azt jelenti, hogy az aktív neuronok az állat tevékenysége közben már láthatók. A kutatók egy online platformot is létrehoztak, amellyel a világ bármely részéről származó videók elemezhetők.