hirdetés
2024. december. 23., hétfő - Viktória.
hirdetés

Steve Jobs nem szokványos kezelése

Steve Jobs, az Apple legendás vezetője, akit sokan korunk legjelentősebb innovátorának tartanak, pár napja, 56 évesen halt meg hasnyálmirigyrák következtében. Úgy tűnik, hogy kezelésének egyes elemei, amelyeket részben ő választott, részben az orvosai, inkább ártottak neki, mint használtak.

Steve Jobsnak igaza volt, amikor optimistán viszonyult betegségéhez 2004-ben, amikor bejelentette, hogy hasnyálmirigyrákja van. Bár a hasnyálmirigyrák prognózisa igen rossz – a lokálisan előrehaladott hasnyálmirigyrákban szenvedők fele a diagnózist követő 10 hónapban meghal , nem minden fajtája jelent szükségszerűen halálos ítéletet.

A hasnyálmirigy neuroendokrin tumorai a hormontermelő szigetsejtekből erednek, s ha ezeket időben felfedezik, reális a gyógyulás esélye. Steve Jobsnak ilyen – nagyon ritka – típusú rákja volt, s erről 2003-ban szerzett tudomást, amikor gasztrointesztinális panaszai miatt hasi ultrahangvizsgálatot végeztek rajta. Gyakorlatilag senki nem vitatja, hogy az ilyen daganat esetében a legjobb kezelés a műtét, ami nagyon hosszú, legalább 10 éves túlélést eredményez a betegek többségében. Ez annak köszönhető, hogy a neuroendokrin tumorok csak nagyon lassan növekszenek, s sokszor évekig vagy akár évtizedekig a hasnyálmirigyre korlátozódnak. Ezért e tumor hordozói közül sokan úgy halnak meg, hogy a daganatot csak a boncoláskor fedezik fel.

A szakértők egyértelmű véleménye ellenére Steve Jobs nem műttette meg magát azonnal. Kilenc hónapig „alternatív kezelésekkel” próbálkozott, köztük egy „speciális diétával”. Csak akkor egyezett bele az operációba, amikor egy újabb ultrahangvizsgálat a tumor növekedését mutatta ki. A műtétet 2004. július 31-én végezték el.

Az operáció azonban a szokásosnál kiterjedtebb volt. A legtöbb esetben elegendő eltávolítani a daganatot, és a körülötte levő hasnyálmirigyszövetet. Jobs műtéte azonban módosított Whipple eljárással, más néven pankreatoduodenektómiával történt. Eltávolították hasnyálmirigye jobb oldalát, epehólyagját, és gyomrának, epevezetékének és vékonybelének egyes részeit is. Lehet, hogy a daganat már 2003-ban is kiterjedt más szervekre, de az is elképzelhető, hogy a műtét elhalasztásának volt a következménye, hogy a rákos folyamat lokálisan előrehaladottá vált.

Jobs úgy gondolta, hogy a betegség a műtéttel végleg meg is oldódott. Egy 2004-es e-mail-jében azt írta, hogy megkönnyebbült, mivel nem volt szükség sem irradiációs, sem kemoterápiára. Orvosainak azonban tudniuk kellett (volna), hogy soha nem lehet garantálni, hogy a műtéttől a betegség elmúlt, hiszen semmilyen módszerrel nem lehet jelenleg felfedezni az esetleges mikrometasztázisokat, nem is beszélve a véráramban vagy a nyirokkeringésben talán jelenlévő milliónyi ráksejtről, amelyek bármikor megtámadhatnak egy életfontosságú szervet. Azzal, hogy Jobs nem részesült kemoterápiában, csökkent túlélésének az esélye.

Öt éven belül egyértelművé vált, hogy Jobs nem gyógyult meg. 2009-ben Memphisben májátültetést hajtottak végre rajta. Ez nyilvánvalóvá teszi, hogy áttétek keletkeztek a májában. A májátültetés bevett módszer olyan esetekben, amikor a primér rák a májban van, például hepatocelluláris karcinómában, de nagyon ritkán végzik ezt a műtétet májáttétek esetén. Először is azért, mert ha a májban metasztázisok vannak, akkor valószínűleg másutt, például a csontokban vagy az agyban is lehetnek. Másrészt a májeltávolítás ilyen esetekben valószínűleg nem hosszabbítja meg az életet, sőt, megrövidíti azt. A transzplantált betegeknek ugyanis nagy dózisú immunszuppresszív gyógyszerekre van szükségük, hogy szervezetük ne lökje ki az átültetett szervet, és abban minden szakértő egyetért, hogy az immunrendszernek szerepe van a malignus daganatok féken tartásában. Az immunszuppresszív gyógyszerek alkalmazása ezért ilyenkor nagyon aggályos.

A standard eljárás ilyen esetekben az, hogy eltávolítják a máj azon részeit, amelyekben a metasztázisok vannak – feltéve, hogy ezek száma nem túl nagy. Mivel a máj képes a regenerációra, ez a beavatkozás meggyógyíthatja a beteget, de legalábbis meghosszabbíthatja túlélését. Jobs állapotát orvosai minden bizonnyal gondosan és rendszeresen ellenőrizték, s ezért furcsa, hogy máját hirtelen annyira ellepték az áttétek, hogy a korlátozottabb, célzott műtét helyett, amely az ilyen esetek nagy részében akár 8–10 éves túléléssel is kecsegtet, a kockázatos májátültetés mellett döntöttek.

 

Dr. Weisz Júlia
a szerző cikkei

(forrás: The Daily Beast, MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 1,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés