hirdetés
2024. december. 24., kedd - Ádám, Éva.
hirdetés

„Néhány megdöbbentő adat már rendelkezésre áll”

Mostantól évente egy kisvárosnyi páciens szűrését végzik el a hallgatók a „Prevenció az egészségért” tantárgy keretében – idézi a rektort a Semmelweis Egyetem honlapja.

Az új tantárgy az egyetem mind a hat karának összes hallgatója számára kötelezően választható lesz, és minden diáknak legalább tíz embert kell felkutatni és szűrővizsgálatba bevonni. Meg kell győzniük, fel kell világosítaniuk az embereket, meg kell tanítaniuk őket, hogy vigyázzanak az egészségükre, így egy ilyen kezdeményezés közvetlen népegészségügyi hatása is jelentős, a következtetések pedig tudományos munkára is lehetőséget adnak, mondja ugyanott az intézmény általános rektorhelyettese.  

A Semmelweis Egyetem tevékenységében – ahol 2012 egyenesen a „prevenció éve” lesz – eddig is nagy szerep jutott a megelőzésnek. A honlap erre példaként azt a részletes szív- és érrendszeri felmérést említi, melyet a Semmelweis Egyetem, a Magyar Kardiológusok Társasága, a TÁRKI és a Budakalászi Önkormányzat Budakalász városában indított. Ennek célja a teljes felnőtt lakosság (kb. 8000 fő) szűrővizsgálata és a kardiovaszkuláris megbetegedés és halálozás elemzése társadalmi, gazdasági, valamint kulturális kontextusban.

Ez a vizsgálat még zajlik, de néhány megdöbbentő adat már rendelkezésre áll. A fontos kardiovaszkuláris rizikófaktorok közül a magas vérnyomás betegség 49,4%-ban, a magas koleszterinszint 26,7%-ban, a – végtagok verőér-megbetegedéseit jelző – kóros boka-kar index 10,9%-ban fordult elő. Az átlagos testtömeg index 28,3, ami már túlsúlyra utal. Az emberek 15 százaléka nem tudja, hogy magas a vérnyomása és nem szed rá gyógyszert, 14 százalékuk nincs tisztában azzal, hogy magas a koleszterinszintje. A keresztmetszeti vizsgálat várhatóan három éven belül befejeződik, és ezt követi egy utánkövetéses, hosszú távú vizsgálat. Ez potenciálisan számos olyan tudományos megfigyelést eredményez, amik később hozzájárulhatnak a lakosság prevenciós szemléletének kialakulásához és az egészségügyi közállapotok javulásához.

(forrás: Semmelweis Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés