Hétperces rákkezelés
A világon elsőként a brit betegek kapnak hétperces rákkezelést, számolt be róla az InfoRádió.
- Immun- és radioterápia alkalmazása a klinikai gyakorlatban
- A daganatok immunterápiájának történeti áttekintése és kilátásai
- A tumor mikrokörnyezetének dinamikája világossejtes veserákban
- Az ABC 5 konszenzuskonferencia kivonata
- A tüdőrák immunterápiája kapcsán jelentkező tünetek távoli nyomon követése
A brit egészségügyi szolgálat, az NHS ugyanis először az angliai páciensekkel kezdi meg az úgynevezett hétperces rákinjekció beadását, miután megkapta a brit gyógyszer-felügyeleti hatóság jóváhagyását. Ennek nyomán évente több száz beteg kaphatja meg ilyen módon a szert. A már korábban ismert gyógyszert eddig infúzióval adták be, ami esetenként fél-egy óráig tartott. Az új módszer alapján viszont egy hét percen át tartó injekcióval juttatják be a mell-, máj-, tüdő- és hugyhólyagrákos betegek szervezetébe.
Az atezolizumab ellenőrzőpont-inhibitor készítmény, ami semlegesíti a rákos sejteknek azt a trükkjét, hogy immunrendszerünk „barátnak” és nem rosszindulatú betolakodónak látja őket. Segítségükkel az immunrendszer megtámadja a tumorokat. A gyógyszer olyan fehérjét blokkol, amely megakadályozza, hogy az immunsejtek megtámadják a rákos sejteket. Az ellenőrzőpont-inhibitorok előnye, hogy növelik az áttétes rákbetegek hosszú távú túlélési esélyeit és a korai stádiumban meghosszabbítják a „progressziómentes túlélést” – azt az időszakot, amíg nem fordul rosszabbra a daganatos betegség.
Ugyan az ellenőrzőpont-inhibitorok olyan mérföldkövet jelentettek a rákkutatásban, hogy 2018-ban felfedezőik Nobel-díjat kaptak, nem mentesek a káros mellékhatásoktól. Ilyen például a hasmenés, fáradság, kiütések, izomfájdalom, hányinger és ritkább esetben a kiterjedt gyulladás.