Helicobacter pylori fertőzés kezelése
Ma már biztosan tudjuk, hogy a Helicobacter pylori a peptikus fekély, a gyomorrák és a gyomorlimfóma előidézője.
Az etiológiai diagnózis megállapítása történhet invazív és non-invazív vizsgálatokkal. Az elmúlt évek alatt biztossá vált, hogy a gyógyításban a hármas kombináció lehet eredményes (protonpumpagátló + két különböző antibiotikum).
A jelen közlemény szerzői első választásként amoxicillint vagy metronidazolt, clarithromycint, valamint protonpumpagátlót ajánlanak 7–14 napig, azzal a megjegyzéssel, hogy kívánatos a clarithromycin-érzékenység előzetes laboratóriumi vizsgálata. A második vonalbeli kezelés véleményük szerint a következő: levofloxacin, amoxicillin, protonpumpagátló. Itt is 7–14 nap a javasolt kezelési időtartam, de csak akkor, ha a baktérium levofloxacinra érzékeny.
Alternatív gyógyszerként a bizmut alapú négy-gyógyszeres terápiát ajánlják.
(Forrás:Expert Rev Anti Infect Ther 2010 Aug; 8(8): 887-892.)
Ma már biztosan tudjuk, hogy a //Helicobacter pylori// a peptikus fekély, a gyomorrák és a gyomorlimfóma előidézője. Az etiológiai diagnózis megállapítása történhet invazív és non-invazív vizsgálatokkal. Az elmúlt évek alatt biztossá vált, hogy a gyógyításban a hármas kombináció lehet eredményes (protonpumpagátló + két különböző antibiotikum). A jelen közlemény szerzői első választásként amoxicillint vagy metronidazolt, clarithromycint, valamint protonpumpagátlót ajánlanak 7–14 napig, azzal a megjegyzéssel, hogy kívánatos a clarithromycin-érzékenység előzetes laboratóriumi vizsgálata. A második vonalbeli kezelés véleményük szerint a következő: levofloxacin, amoxicillin, protonpumpagátló. Itt is 7–14 nap a javasolt kezelési időtartam, de csak akkor, ha a baktérium levofloxacinra érzékeny. Alternatív gyógyszerként a bizmut alapú négy-gyógyszeres terápiát ajánlják.
Forrás:Expert Rev Anti Infect Ther 2010 Aug; 8(8): 887-892.