hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.
hirdetés
hirdetés

Harminc éves a debreceni PET diagnosztika

Debrecenben jött létre az ország első Pozitron Emissziós Tomográf (PET) Központja, a PET Centrum harminc évvel ezelőtt.

A debreceni PET diagnosztika harminc éve a Magyar Tudományos Akadémia Atommagkutató Intézetéből (ATOMKI) indult útjára, ahol megalakult az ország első Pozitron Emissziós Tomográf (PET) Központja, a PET Centrum. Az új technológia bevezetéséhez a Debreceni Egyetem is jelentős támogatói hátteret biztosított. A PET program kialakításában Gulyás Balázs professzornak és Trón Lajos professzornak elévülhetetlen szerepe volt. A 2000-es évek elején a PET Centrum a Klinikai Központ Nagyerdei Campusára került. A Debreceni Egyetem 2006-ban a PET Centrumot és a Nukleáris Medicina Tanszéket a Nukleáris Medicina Intézetben integrálta. 

A debreceni nukleáris medicina kutatási profiljában az elmúlt három évtizedben elsősorban a korszerű orvosi képalkotás, a radiofarmakon-fejlesztés, a PET-technika és a preklinikai kutatási projektek jelentették a legfontosabb témaköröket. Ennek a tevékenységnek az eredményeképpen egy széleskörűen felhasználható klinikai-kutatási infrastruktúra jött létre. A radiokémiai részleg nemcsak az egyetemi betegeknek, de több szomszédos ország PET központjának állítja elő a vizsgálatokhoz szükséges radiofarmakont és a közelmúltban megtörtént a tízezredik szintézis is.

– A Nukleáris Medicina Tanszék preklinikai kutatásokkal, radiofarmakon-fejlesztéssel és orvosi-képalkotással foglalkozó kutatócsoportjainak egyik törekvése, hogy a Debreceni Egyetem kutatói számára magas szintű alapkutatási szolgáltatásokat nyújtson, továbbá kiemelt feladat a más akadémiai intézetekben, valamint a gyógyszeriparban tevékenykedő munkatársakkal való közvetlen együttműködések szélesítése. E kollaborációs tevékenység eredményeképpen jelentősen felgyorsítható az új gyógyszermolekulák kifejlesztése és a diagnosztikát szolgáló, új képalkotó eljárások kidolgozása – ismertette Trencsényi György, a Debreceni Egyetem Általános Orvostudományi Kar Nukleáris Medicina Tanszék tanszékvezető egyetemi docense. 

Trencsényi György hozzátette: jelenleg legfőbb kutatási területük a különböző daganatokat célzó receptor-targetált diagnosztikus és terápiás (alfa és béta sugárzó) izotópokat tartalmazó radiofarmakonok fejlesztése. Feladatuk új – elsősorban onkológiai – diagnosztikai célpontok felfedezése. Kiemelt céljuk emellett a kutatói utánpótlás nevelése, a hallgatók oktatása, új hazai és külföldi együttműködések kialakítása. A debreceni nukleáris medicina szolgáltatások széles körét ajánlja az érdeklődő partnerintézeteknek. Ezek az együttműködések meggyorsíthatják a klinikai, gyógyszerfejlesztési és alapkutatási programok előrehaladását.

A PET/CT technológia az onkológiai diagnosztikának elengedhetetlen része. Az ország legszélesebb vizsgálati spektrumú nukleáris medicina osztálya a Debreceni Egyetemen működik, ahol egyetemi együttműködésben egy magánszolgáltató – a ScanoMed Kft. – végzi ezt a tevékenységet magasan képzett szakembergárdával és modern infrastrukturális háttérrel. A központban 2023-ban mintegy 14 ezer betegvizsgálatot végeztek.

A teljes információ az egyetem honlapján

Forrás: DE
Forrás: DE

(forrás: Debreceni Egyetem)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés