hirdetés
2025. február. 13., csütörtök - Ella, Linda.
hirdetés

Egyedülálló magyar orvosi kutatás forradalmasíthatja a pajzsmirigyrák kezelését

Az egy centimétert meg nem haladó papilláris pajzsmirigyrákos betegek mintegy felénél nyílik lehetőség a rosszindulatú képletek termoablációs eltávolítására. A vágásmentes technológia biztonságosságát közel négy éves klinikai vizsgálatban igazolták.

Végéhez közeledik az a 2021 márciusában útjára indított, a Nemzeti Kutatási, Fejlesztési és Innovációs Hivatal (NKFI) által több mint 167 millió forinttal támogatott kutatás, amelynek keretében pajzsmirigydaganatok új, minimálinvazív kezelési módszerét dolgozták ki magyar szakemberek. Mint azt a vizsgálat eredményeit bemutató szerdai sajtótájékoztatón Deák Pál Ákos, a Semmelweis Egyetem (SE) docense elmondta, az elmúlt négy évben 55 páciens közül – gondos kiválasztást követően – végül 27-et kezeltek rádiófrekvenciás ablációs (RFA) technikával. A kontrollvizsgálatok igazolták, hogy a betegek életminősége javult. Így nemcsak a gyógyulás, hanem a daganatos betegség okozta fizikai és lelki terhektől való megszabadulás tekintetében is sikeresnek mondható a vizsgálat – hangsúlyozta a Premier Med intervenciós radiológus főorvosa.

Az ultrahangvezérelt eljárással – amelyet a vese- és májdaganatoknál már régóta alkalmaznak – az egy centiméter átmérőnél kisebb papilláris pajzsmirigyrákos elváltozás ablálható. Mint az a kutatóintézetben tartott sajtóeseményen kiderült, a kóros sejteket visszafordíthatatlanul károsító eljárás kisebb műtéti megterhelést jelent a beteg számára, a műtéti szövődmények is ritkábbak és kevésbé súlyosak. Az RFA eljárással elkerülhető a műtéti terület környezetében lévő szövetek sérülése, a melegítéses folyamat koagulálja a környezetben lévő ereket. Az erre a módszerre fejlesztett speciális kezelőtűvel végzett beavatkozás nyomán a fertőzés sem jellemző. A beteg a beavatkozást követően néhány órával hazatérhet, és csak pár nap lábadozási időre van szüksége.

Fotó: Premier Med
Fotó: Premier Med

A pajzsmirigy szerkezeti eltérései gyakoriak, a rosszindulatú elváltozások előfordulási gyakorisága jelentősen nőtt, azonban a halálozás csökkent – derült ki Reismann Péter belgyógyász endokrinológus szakorvos szavaiból, aki ugyanakkor hangsúlyozta, hogy a minimálinvazív beavatkozás lehetővé teszi a pajzsmirigy szerkezetének és működésének megóvását, ami alapvetően befolyásolja a betegek életminőségét.. Az SE docense a MedicalOnline kérdésére válaszolva azt is kifejtette, a halálozások számának csökkenése elsősorban az ultrahang-technológia fejlődésének köszönhető.

Dr. habil. Reismann Péter, a Semmelweis Egyetem belgyógyász-és endokrinológus szakorvosa, egyetemi docens (Fotó: Premier Med)Míg húsz évvel ezelőtt az egy centiméternél kisebb pajzsmirigydaganatok nem voltak felismerhetőek, ma már a 2-3 milliméteres elváltozások is kimutathatóak, sőt, 90 százalékos valószínűséggel az is feltételezhető, hogy rosszindulatú képletről van szó. A biopsziát követően onkoteam dönt arról, hogy alkalmazható-e az adott betegnél az abláció, azonban ha már kialakultak áttétek, vagy más, kockázatfokozó elemek is detektálhatók, az egy centiméternél kisebb daganatok eltávolítása is csak sebészi úton javallott – magyarázta az endokrinológus.

Az összes daganatos megbetegedés kevesebb mint 1 százalékát teszik ki a pajzsmirigyrákok, amelyek 70 százaléka papilláris, 20 százaléka follicularis, 5-10 százaléka medulláris illetve ugyancsak ennyi anaplasztikus rák. Míg a kevésbé rossz prognózisú pajzsmirigydaganatok esetében az 5 éves túlélés akár 80-90 százalékos is lehet, a differenciálatlan karcinómák esetében a betegek mindössze 10-20 százaléka marad életben.

A most lefolytatott vizsgálat tapasztalatai szerint a papilláris pajzsmirigy-daganatos betegek mintegy felénél alkalmazható RFA eljárás, azonban a klinikai vizsgálat során szigorú feltételhez kötött a páciensek beválogatása, hogy egyértelmű eredményt kapjunk – mondta Reismann Péter, aki szerint a mindennapos klinikai gyakorlatban sokkal szélesebb palettán mozoghat az ablálható elváltozások köre. A termoabláció alkalmazhatóságát számos körülmény, így például a képlet elhelyezkedése – a szerven belül vagy a tokhoz közel található – is meghatározza, ezért a beavatkozásról minden esetben endokrin onkoteam dönt. Az SE docense lapunknak azt is elmondta, a rosszabb prognózisú pajzsmirigydaganatok, így például az anaplasztikus karcinóma esetében egyelőre sem hazai sem nemzetközi evidenciák nem állnak rendelkezésre az RFA alakalmazását tekintve.

Az RFA az intervenciós radiológiában régóta alkalmazott módszer, a szakorvosképzés része, a szakma várakozása szerint ez a beteg számára kisebb megterhelést jelentő terápiás alkalmazás egyre nagyobb teret nyerhet.

Nemcsak a Semmelweis Egyetemről, hanem a világ számos országából érkeznek orvostanhallgatók és szakorvosjelöltek a minimálinvazív beavatkozások, így az RFA technológia elsajátítására – mondta a sajtótájékoztatón Riesz Zsófia, a Premier Med Egészségügyi-, Oktató- és Kutatóintézetstratégiai- és kommunikációs igazgatója, aki arról is beszámolt, hogy az összesen mintegy 300 millió forintos kutatás a nyomán a nemzetközi orvosi ajánlásokba is bekerült a papilláris pajzsmirigyrák RFA terápiája. A magyar orvosok nemcsak új kezelési irányelveket dolgoztak ki, hanem hozzájárultak egy globálisan alkalmazható orvosi innováció elterjedéséhez. A kutatás eredményeiről több hazai és nemzetközi kongresszuson számoltak be a szakemberek.

Míg magánellátásban a Premier Mednél 890 ezer forintért végzik el az egy centimétert meg nem haladó papilláris pajzsmirigyrák termoablációs eltávolítását – a beavatkozás szükségességét igazoló, 40 ezer forintos első konzultációt követően –, a Semmelweis Egyetemen az endokrin onkoteam döntése nyomán a társadalombiztosítás terhére is biztosított az ablációs eljárás. A műtét után minden esetben szükséges a betegek utánkövetése, így a Premier Mednél négy kontrollvizsgálatot is tartalmaz a fenti ár.

Tarcza Orsolya
a szerző cikkei

(forrás: MedicalOnline)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés