Az MYC onkogén státusza prognosztizálhatja az ICB kezelések sikerét tüdőrákban
A Barcelona székhelyű Josep Carreras Leukemia Research Institute kutatói a Cell Reports Medicine folyóiratban megjelent cikkükben arról számoltak be, hogy a jelenleginél megbízhatóbb markert találtak annak előrejelzésére, hogy egy tüdőrákban szenvedő betegnél működni fognak-e az immun-ellenőrzőpont blokkoló (ICB) terápiák, vagy másfajta kezelés lenne hatásosabb.
A jelenlegi gyakorlatban a kezelés megkezdése előtt a PD-L1 fehérje szintjét mérik, és amennyiben ez magas, a terápia prognózisát jónak ítélik. Vannak azonban olyan tüdőrákos tumorok, amelyekben ennek a proteinnek a szintje inherensen magas, más esetekben pedig alacsony PD-L1 koncentrációnál is jól reagálnak a betegek. A kutatók felfedezése szerint ez azért lehetséges, mert a daganatok több genetikai stratégiát is kifejlesztettek az immunrendszer elkerülésére.
Az egyik ilyen stratégia az MYC onkogén aktiválása, amivel semlegesíteni tudják a gamma interferon sejteken belüli hatásait. Ezért a kutatók szerint az MYC onkogén státusz sokkal megbízhatóbb prognózist ad az alkalmazni szándékozott ICB terápia várható sikerességéről.