Engedélyezték a fekálismikrobióta-transzplantációt CDI esetén
Az FDA engedélyezte Clostridium difficile fertőzés esetén a fekálismikrobióta-transzplantációt a normál bélflóra helyreállítására, írja az Index.
A kórházi fertőzések egyik leggyakoribb és legsúlyosabb fajtája a Clostridium difficile (CD) nevű baktérium által okozott vastagbélgyulladás. Ebből Magyarországon is évente több ezer eset fordul elő, nemritkán halálos kimenetellel. A fertőzés oka legtöbbször egy más okból történő antibiotikum-kezelés, amely mellékhatásként elpusztítja a normál bélbaktérium-flórát, ezáltal elszaporodhat a kórokozó CD. Ilyenkor általában újabb antibiotikum beadására kényszerül a kezelőorvos, ami a fentiek miatt nem ideális, akár a huszonkettes csapdájaként is működhet.
Egy újabb módszer is elérhető azonban már, amely sokkal inkább a betegség eredeti okát, vagyis a normál bélflóra felborulását kezeli. Ez az ún. fekálismikrobióta-transzplantáció, röviden FMT.
Ennek egy formáját hagyta most jóvá az amerikai gyógyszerhatóság, az FDA.
A módszer Magyarországon sem ismeretlen, a Miskolci Megyei Kórház egyik főorvosa kifejlesztett egy saját verziót, amelyet évek óta sikeresen alkalmaz betegei körében. A módszer azonban hatásossága ellenére sem terjedhetett el Magyarországon, mivel az egészségbiztosító nem finanszírozza. Emiatt több kórház is összefogott, és saját költségvetésük terhére alkalmazzák az FMT-kezelést. Teszik mindezt azért, mert így betegeik jobb eséllyel gyógyulnak meg, mint a hagyományos, tehát újabb antibiotikumokat alkalmazó kezelés mellett – írja az Index.
Mind ez idáig az Egyesült Államokban is hasonló volt a helyzet, és néhány kezelőorvos a saját szakállára, egyéni engedélyek beszerzése után alkalmazta az FMT-módszert. Az FDA jóváhagyásának megszerzése azonban megnyitotta az utat az egészségbiztosítók által történő finanszírozáshoz és ezáltal a módszer elterjedéséhez is.