A szűrés jelentősége a majomhimlő terjedésének megfékezésében
Bense Tamás háziorvos beszélt a Ripostnak arról, hogy szerinte mit lehet tenni annak érdekben, hogy ne szabaduljon el a járvány.
Gyerekekre, krónikus betegekre és idősekre a legveszélyesebb a betegség, de teljesen kiszámíthatatlan, hogy kire milyen hatással lehet a fertőzés. Sajnos előbb-utóbb, a nagy számok törvénye alapján számítani lehet halálos áldozatra is. A gyerekeknek még gyengébb az immunitásuk, náluk könnyebben kialakulhatnak komolyabb szövődmények. A felnőttek között a krónikus betegek és az idősek a veszélyeztetettebbek, de mindannyian óvakodjunk attól, hogy elkapjuk a betegséget – figyelmeztet a családorvos.
Bense Tamás szerint sokat tehetünk a fertőzés elkerüléséért azzal, hogy ügyelünk a személyi higiéniára.
Hasznos, ha maszkot viselünk és rendszeresen kezet mosunk. Nagyon fontos azonban, hogy kerüljük az alkalmi, meggondolatlan szexuális kapcsolatot, mert a monogám kapcsolatban élőknél jóval kisebb a megfertőződés veszélye. A kór ugyanis szoros testi érintkezésben, így szexuális együttlét útján is terjed.
A fertőzés állatról emberre, illetve emberről emberre is terjedhet. Elsősorban a betegségben szenvedő állatok kellően nem hőkezelt húsa terjesztheti, illetve szoros kontaktus: nyálkahártyán keresztül, sebváladékkal vagy azokkal az eszközökkel, amit a beteg használt. Ez lehet például törölköző vagy olyan személyes eszközök és tárgyak, ami a beteg közvetlen környezetében érintkezésbe kerülnek vele.
Előfordul, hogy valakinek nem is volt szexuális kapcsolata, nem érintkezett olyan állatokkal sem, amik elviekben hordozhatják a vírust, nem is fogyasztott ezeknek az állatoknak a nem kellően hőkezelt húsából, mégis elkapja a fertőzést. Éppen ezért a betegség terjedésének okait további kutatásoknak kell felderítenie.
Bense doktor szerint a szűrésnek óriási jelentősége lesz a majomhimlő terjedésének megfékezésében.
Ugyanazon az elven, mint ahogy a koronavírus fertőzésnél, ahol speciális PCR teszt kimutatja a fertőzést, a majomhimlő terjedésénél is egyre nagyobb jelentősége lesz annak, hogy a veszélyeztetett környezetben élők körében és ott, ahol a betegség felütötte a fejét, teszteléssel felderítsék a vírust, és mihamarabb elkülönítsék a fertőzötteket. Tehát tesztvizsgálatokkal tudjuk kordában tartani a vírust, hogy ne szabaduljon el a járvány – összegezte Bense Tamás a Ripostnak.