hirdetés
2024. november. 21., csütörtök - Olivér.
hirdetés
hirdetés

Meg lehet előzni az ízületi gyulladást!

Azok a nők, akik gyakran hordanak magas sarkú cipőt, vagy nem megfelelő sport cipőt választanak, növelik az artritisz, vagyis az ízületi gyulladás kialakulásának esélyét. A szakemberek szerint bár az idősödéssel gyakoribbá válik a betegség, de meg lehet előzni a kialakulását és kezelni is lehet. Ajánlásuk szerint a mindennapokban használt cipő elöl legyen kerek végű, sarka ne legyen magasabb 3 cm-nél és talpa legyen rugalmas, nyelje el a járással járó ütődéseket.

Az Egyesült Királyságban nemrég a Society of Chiropodist and Podiatrists felmérést készített az artritisszel kapcsolatban, amely szinte járványos mértékűnek tekinthető a szigetországban. Kiderült, hogy a lakosok negyedrésze szenved valamilyen muszkuloszkeletális problémától, és ezek 60 százalékát az artritisz teszi ki.

Emellett a polgárok egyharmada nem tudja, mi okozza az artritiszt, mik a tünetei, és hogy hová forduljanak segítségért, ha úgy vélik, hogy artritiszük van.

Az artritiszes esetek száma részben azért növekszik, mert az emberek hosszabb ideig élnek, nem megfelelő lábbelit választanak, de része van benne az egyre több embert érintő elhízásnak is.

Az artritisz gyűjtőnév: mintegy 200-féle izom-, ízületi, illetve csontrendszeri probléma közös megnevezése. E betegségek kezelésének költségei igen magasak az Egyesült Királyságban; az állami egészségbiztosító által ezekre költött összeget tekintve ez az ötödik az összes betegség sorában.

A leggyakoribb forma az oszteoartritisz, amit sérülés vagy túlzott terhelés okozhat, több mint 8 millió embert érint az Egyesült Királyságban. Ezesetben a csontvégeket fedő és védő ízületi porc elkopik, és a védtelen csontvégek mozognak egymáson, ami fájdalmat és gyulladást okoz. Nagyon gyakran a lábakon alakul ki, ahol sok kis ízület van. Az állapot gyakran a rossz lábbeli miatt lép fel vagy romlik tovább, s azért is, mert az emberek nem törődnek eléggé a lábukkal, nem tudják, milyen kezelés segítene rajtuk, illetve hogy miként akadályozhatnák meg az állapot súlyosbodását.

A Society of Chiropodist and Podiatrists által 2010 májusában 2000 személyen elvégzett felmérés azt mutatta, hogy az emberek jelentős hányada olyan dolgokat csinál, amelyekkel növeli az oszteoartritisz kockázatát. Ezek közé tartozik, hogy:

  • olyan sportcipőket viselnek, amelyek nem biztosítanak megfelelő mechanikai tartást a lábnak – a válaszolók 77 százaléka azt mondta, hogy nem olyan sportcipőt hord, amelyet az általa végzett sportra terveztek;
  • magas sarkú cipőt viselnek – a nők 25 százaléka számolt be arról, hogy minden nap vagy nagyon gyakran hord ilyen cipőt, amely megváltoztatja a testtartást, és növeli a térdre, a bokára és a lábra nehezedő nyomást;
  • sokan nem ismerik az oszteoartritisz tüneteit és ezért nem is próbálják kezeltetni a betegséget – a válaszolók 36 százaléka mondta azt, hogy keveset tud róla, és 22 százalékuk az öregedés elkerülhetetlen velejárójának tartotta.

A felmérés azt is kimutatta, hogy az emberek 65 százaléka érzett már merevséget vagy fájdalmat alsó testfelén vagy a lábában, de csak felük kért emiatt orvostól tanácsot.

Anthony Redmond professzor elmondta, hogy bár az idősödéssel valóban gyakoribbá válik az artritisz, de meg lehet előzni a kialakulását és kezelni is lehet. Az egyik legfontosabb tényező a lábbeli: olyat kell választani, amely minimalizálja a lábakra és az ízületekre nehezedő terhelést, és csökkenti a sérülések kockázatát. A mindennapokban használt cipő elöl legyen kerek végű, sarka ne legyen magasabb 3 cm-nél és talpa legyen rugalmas, nyelje el a járással járó ütődéseket. Sporttevékenység közben pedig mindig az adott sport céljára szolgáló cipőt kell viselni. Nem szabad elfelejteni, hogy egyes sportok közben a testsúly nyolcszorosának megfelelő erő hat az ízületekre, és már csak ezért is döntő fontosságú a megfelelő cipő. Természetesen nagyon oda kell figyelni a testsúlyra is.

Dr. Weisz Júlia
a szerző cikkei

G.K.
a szerző cikkei

(forrás: Medical News Today)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés