Válságban a daganatsebészet
Mindenütt a sebészet a legveszteségesebb szakma, s emiatt a gazdasági vezetés állandó céltáblája, írja a szakma válságáról a Világgazdaságban Oláh Attila, a Magyar Sebésztársaság és a Szakmai Kollégium általános sebészeti tagozatának elnöke.
Az eredendően rosszul és alacsonyan meghatározott sebészeti HBCS-k miatt a sebészeti osztályok – minden próbálkozás dacára – eleve kalkulált, évi több tíz-, százmilliós veszteséget „termelnek"– idézi tovább a cikket a weborvos.hu. Az onkológiai szakma bevétele kirívóan magas, gyakorlatilag ez „tartja el" a kórházakat. A sebészet ugyanakkor a sor legvégén kullog, korrigálhatatlan veszteséget elkönyvelve.
Paradox helyzet, hogy miközben a kirívóan jól dotált onkológia mellett a sebészet kifejezetten elhanyagoltnak tűnik, a szolid tumorok 85-90 százalékában a gyógyulás alapja még ma is a sebészi kés, azaz a radikális eltávolítás. Nehezen érthető, hogy ezekben az esetekben a képalkotó eljárásokat és a kiegészítő vagy palliatív onkológiai kezeléseket miért finanszírozzák jóval magasabb szinten, mint a műtéti beavatkozásokat, írja a szakmai kollégium vezetője.