Jövőre derül ki, együttműködnek-e a cukorbetegek
Csak jövőre derülhet ki, hogy mennyire vált be a cukorbetegek terápiájában a kezelés eredményessége alapján meghatározott ártámogatás bevezetése.
Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP) az MTI megkeresésére kifejtette: a diabéteszes betegek szakmai felülvizsgálatát az új szabályozás szerint 2012. július 1-jétől kellett alkalmazni. A szakorvosi javaslatok azonban az ezt megelőző hatályos rendelet értelmében egy évig érvényesek. Ez azt jelenti, hogy 2013. január 1-jéig folyamatosan jelennek meg a rendszerben olyan betegek, akik esetében először történik meg a terápia felülvizsgálata az új szabályozás szerint. Ezért az OEP a szabályozás változásának hatását csak azután tudják korrekt módon megadni.
A gyógyszerek támogatási rendszerében tavaly jelent meg a "beteg-együttműködés" kifejezést, ez a beteg ajánlásoknak megfelelő viselkedését jelenti a gyógyszerszedés, a táplálkozás és az életvitel területén. A cukorbetegek és a prosztatarákban szenvedők gyógyszereinek támogatására vonatkozóan a terápia eredményességén alapuló új szabályozást egy április végén megjelent miniszteri rendelet rögzíti. A rendeletmódosítás miatt e betegeknek gyakrabban kell orvosi felülvizsgálatra járniuk.
Az egészségügyi államtitkárság korábban azt közölte: a pontosítások biztosítják, hogy az inzulinkezelésre szoruló betegek "a terápiás fokozatosság elve" alapján jussanak hozzá az úgynevezett analóginzulin-kezeléshez. A júliustól hatályba lépett új szabályozás értelmében csak akkor lehet kiemelt támogatással felírni analóg inzulint, ha az orvos terápiás javaslatának betartása mellett a betegek elérik "a szakmai szabályok és a nemzetközi irányelvek alapján megkívánt szénhidrátanyagcsere-célértékeket". Ez alól kivételt jelenthetnek a 18 éven aluliak és azok a súlyosabb állapotú betegek, akiknél gyakori a vércukorszint csökkenése miatti rosszullét.
A Magyar Diabetes Társaság elnöke korábban azt mondta: az analóg inzulinos kezelést olyan betegeken alkalmazzák, akiknél a kívánt vércukorszint, illetve anyagcsereértékek más kezeléssel nem biztosíthatók. Az analóg inzulinok jóval többe kerülnek az úgynevezett humáninzulinnál. Ezért azoknál, akiknél egy jól felépített kezeléssel, helyes életmóddal, beleértve az étkezést és a fizikai aktivitást is, nem lehet elérni egy elfogadható anyagcsere-állapotot, indokolatlan a drága kezelés, mondta az elnök, hozzátéve: a társaság egyetért a módosítással.