hirdetés
2024. április. 28., vasárnap - Valéria.

Felmondások jöhetnek, ha bevezetik a szakrendelőkben dolgozók 8 órás munkavégzését

A MOK alelnöke szerint a hatórás munkavégzést nem véletlenül találták ki és tartották fenn rendeletekkel ennyi éven keresztül, írja a 444.

A Belügyminisztérium és a MOK közötti egyeztetésen szóba került a szakrendelőkben dolgozó orvosok munkaidő-kedvezményének megszüntetése is. Mint a lap emlékeztet, elhangzott, hogy bár lesz lehetőség hatórás munkavégzésre, az bércsökkenéssel jár.A BM azzal érvelt, hogy: Magyarországon 8 óra a rendes munkaidő, így a szakrendelők orvosainak is ennyi időt kell munkával tölteniük. Régóta megoldatlan és problémás kérdés az eddigi munkaidő-kedvezmény, melynek eredeti okai már nem jellemzőek (példaként a sugárterhelés és az orvosra háruló adminisztráció csökkenését említették), és az ország kórházaiban eltérő gyakorlatok vannak, amelyet szeretnének egységesíteni.

Nagy Ákos, a Magyar Orvosi Kamara alelnöke, fogszakorvos a 444-nek elmondta, a hatórás munkaidőt 1992 óta rögzíti kormányrendelet, amely azt mondja ki, hogy „a teljes napi munkaidőből hat órát kell a munkahelyen eltöltenie a szakrendelőben szakrendelést ellátó orvosnak, fogorvosnak”. 2020-ban módosult annyiban a rendelet, hogy a fennmaradó időben kell adminisztrációt végezni. A most alkotott szabályozás értelmében azt a maradék két órát az orvosok nem tölthetnék adminisztrációval, hanem kizárólag rendeléssel. A MOK alelnöke szerint a hatórás munkavégzést nem véletlenül találták ki és tartották fenn rendeletekkel ennyi éven keresztül. Ez nemcsak arról szólt, hogy az orvosokat ne hajszolják túl, szervezési okai is voltak. Mivel a legtöbb esetben 12 órán keresztül érthető el a szakrendelés, például 8-tól 8-ig, a két műszaknak pontosan 6-6 órára jön ki a munkaideje.

Az orvosoknak épp a munkaidő-kedvezmény miatt volt vonzó szakrendelőkben dolgozni, különösen azok esetében, akik családalapítás miatt a sok órás kórházi ellátásból mentek át a kedvezőbb körülményeket biztosító szakrendelésbe. De sok nyugdíjas is ezt választotta, mert ők a kórházi munka után már nem akartak ügyelettel nehezített 8 órát dolgozni. A munkáltatónak továbbra is jogában áll majd enyhítéseket tenni, de Nagy Ákos szerint a kérdés az, hogy tudnak-e élni vele.

A MOK szerint a munkaidő növelése ellátásbiztonsági kockázattal jár, Nagy Ákos szerint felmondásokra lehet számítani, mert sok orvos inkább a magánpraxist választja majd.

A teljes információt ITT olvashatja

(forrás: 444.hu)
hirdetés

Könyveink