Ennyivel nőtt a kórházak adóssága
Negyvenmilliárd forinttal ugrott meg az egészségügyi intézmények adóssága, írja a Magyar Államkincstár (MÁK) adataira hivatkozva a Privátbankár.
- Miből van a beszállítói "extraprofit"?
- Több mint 70 milliárd a kórházak tartozása
- Gulyás: Könnyen lehet, hogy csak jövőre lesz konszolidáció
- Konszolidációra várva
- Orbánnal leveleznek a kórházi beszállítók
- Ficzere: Ha elfogy az előirányzat, állítsuk le a betegellátást?
- Orbán Viktor: 2020-ban nem lehet eladósodott kórház (Frissítve!)
Az egészségügyi intézmények adóssága a Magyar Államkincstár honlapján megjelent friss tájékoztatás szerint 2019 végén 67,7 milliárdot tett ki, ez több mint háromszor magasabb a 2018 végi 20,8 milliárdnál. Figyelmeztető jel, hogy a 2019 végi tartozásnak immár csaknem kétharmada 60 napon túli lejáratú, írja a Privátbankár.
Az államháztartás központi alrendszerébe tartozó költségvetési szervek által jelentett lejárt tartozásállomány összege 2019. december 31-én 71,5 milliárd forint volt. Ez csaknem teljes egészében az egészségügyi intézményeknél halmozódott fel (beleértve a járó- és fekvőbeteg szakellátás intézményeit, az egészségügyi ágazati háttérintézményeket, valamint a klinikai központtal rendelkező felsőoktatási intézményeket), azok ugyanis 67,7 milliárddal tartoznak. Míg ebből az államnak csak 200 millióval adósak, addig a szállítóiknak és a szolgáltatóknak 67,5 milliárddal, amelyből 1,6 milliárd irányul az államháztartáson belülre.
Összehasonlításképpen, az egészségügyi intézményeknél felhalmozódott adósság 2018 végén még 20,8 milliárd forint volt, ebből közel 20,7 milliárd a szállítókkal, szolgáltatókkal szemben.