Egészségipar
E-mailt küld a pacemaker
A nem mindennapi rendszer egyaránt kihasználja az internetes és a mobiltávközlési technológiák előnyeit, és elsődleges célja a pacemakerrel vagy beépített defibrillátorral (ICD) rendelkező betegek életének megkönnyítése. A Home Monitoring hálózat alapját egy mobiltelefonra hasonlító készülék jelenti, amely rendszeresen továbbítja, akár e-mailben is, a páciensek egészségügyi és az implantátumok technikai adatait. A kezelőorvosok így folyamatosan aktuális információkat kapnak a betegeik állapotáról, nyomon követhetik a terápiák alakulását egy biztosított online platformnak köszönhetően, akár még otthon vagy a notebookjaik előtt ülve is.
A Biotronik a telekardiológia nevű szakterület úttörőjének számít, a cég munkatársai több lépcsőben fejlesztették ki az új rendszert. „Amikor a programot néhány évvel ezelőtt elindítottuk, a telekardiológia vagy a home monitoring még teljesen utópisztikus fogalmaknak tűntek. De meg voltunk győződve arról, hogy az újfajta diagnosztikát és terápiát az orvosok és a betegek is jól fogadják majd. Később, amikor a nemzetközi versenytársaink megpróbáltak technológiai szempontból követni minket, már senki sem vonhatta kétségbe az ötletben rejlő piaci lehetőségeket. Az első prototípustól a mostani pillanatig hosszú utat tettünk meg” - jelentette ki Dr. Hans-Jürgen Wildau, a Biotronik egészségügyi szolgáltatásokért felelős alelnöke.
A megoldás előnye, hogy jelentős mértékben csökkenti az orvos és betegek közötti találkozások számát, a páciensek nyugodtan és biztonságban élhetik az életüket. A rendszeres technikai felügyeletnek köszönhetően az orvosok azokkal foglalkozhatnak, akiknek sürgős segítségre van szükségük és csak akkor kell közbeavatkozniuk, ha az valóban indokolt. A technológiát egyébként ma már a világ 55 országában több mint 3500 klinikán használják és eddig világszerte 200 000 Biotronik Home Monitoring készüléket ültettek be a betegekbe.
A Biotronikot több mint 40 évvel ezelőtt prof. dr. Max Schaldach, az első német szívritmus-szabályozó megalkotója hozta létre. A berlini központban összesen 2000-en, míg a vállalat kirendeltségein, több mint 100 országban, további 2900-an dolgoznak. Érdekesség, hogy korábban szintén német szakemberek, a Göttingeni Egyetemi Klinika munkatársai fejlesztették ki a világ első hálózatba köthető pacemakerét is.