Egészségipar
Agyhullámokkal irányított tolószék
A Toyota Motor Corp. fejlesztése azért rendkívüli, mert – mint közleményükben kifejtették – a rendszer 95 százalékos pontosságú, és képes arra, hogy alkalmazkodjon a felhasználó személyhez, vagyis „gyorsan és hatékonyan megtanulja az irányító parancsait”.
A gyorsaság kulcskérdés volt a fejlesztésnél: a kutatók a világ egyik leggyorsabb agyhullám-analizáló rendszerét hozták létre. A korábbi „gondolatolvasó” rendszereknek néhány másodpercbe telt az agyhullámok értékelése, az új technológia azonban már 125 ezredmásodperc alatt reagál az agyhullámok által közvetített parancsra.
Az agyhullámokat az irányító fején lévő sisak fogja fel, amely a jobbra-balra-előre parancsot képes továbbítani az elektromos tolószéknek. A megálláshoz azonban több kell mint gondolat: a székben ülőnek fel kell fújnia az egyik orcáját is, amit a fejét figyelő kamera észlel.
A konkurens japán autógyár, a Honda is nagy léptekkel halad az agyhullámok és a mozgás közötti kapcsolat tökéletesítése terén. Asimo elnevezésű robotjuk egy idén bemutatott videofelvétel tanúsága szerint képes arra, hogy megértse és teljesítse irányítója akaratát. A kísérletben egy agyhullámokat észlelő sisakot viselő egyén nyugodtan ül, közben pedig arra gondol, hogy felemeli a jobb kezét: néhány másodperc elteltével az agyhullámokat felfogó Honda-robot valóban felemeli a jobb karját.
Sem a Toyota, sem a Honda nem tart még a találmányok kereskedelmi hasznosításánál – mint közölték, egyelőre folytatni kívánják a fejlesztést.
MTI; [origo]