A szemléletben van a méreg
A cukorbeteg-lábak 20-30 százalékát egyáltalán nem is kezelik ambulánsan, mielőtt a beteg kórházba kerül vele, nincs megfigyelés, nincs prevenció – idézi a Népszava Falus Ferencet.
A volt országos tisztifőorvos arra a napokban nyilvánosságra került hírre reagált, mely szerint a cukorbetegeknél végzett lábamputációk több mint fele elkerülhető lenne, ha az egészségbiztosító nem a lábak levágásában, hanem a megmentésükben tenné anyagilag érdekeltté a kórházakat, illetve, ha alkalmaznák a Nyugat-Európában már bevált módszereket.
Mindez ráadásul nemcsak a cukorbeteg-gondozásban igaz, hanem más krónikus betegségek esetében is – írja a lap. – Falus szerint az alapvető probléma az egészségügy finanszírozásának szemléletében van. Ma a kórházak a baj kezelése, azaz egy-egy beavatkozás után kapnak pénzt, nem pedig azért, ha egy beteget ténylegesen meggyógyítanak, és hosszútávon egészségben tartanak. Pedig az egészségbiztosítónak sokkal nagyobb költséget jelent egy amputált lábú cukorbeteg, akinek az utógondozása, a művégtagja, rehabilitációja arányaiban többe kerül, mintha a megelőzésre fordított volna az OEP – olvasható a nepszava.hu-n.