A demens és Alzheimer-kóros betegek fokozott szeretetet igényelnek
A demenciával és Alzheimer-kórral küzdő betegek rászorulnak a gondoskodásra, a figyelemre és fokozott szeretetet igényelnek, hangsúlyozta a Kulturális és Innovációs Minisztérium családügyekért felelős helyettes államtitkára Székesfehérváron, az Alzheimer-világnap alkalmából tartott szerdai sajtótájékoztatón.
Beneda Attila elmondta, hogy hazánkban 200-250 ezer ember szenved ezektől a betegségektől, nyilvánvalóan a családjaik is érintettek ebben, vagyis jóval több ember problémája ez, mintsem a betegeké. Éppen ezért a minisztérium koordinálásával folyik a szakmai munka, hogy az ilyen élethelyzetbe került emberek mindennapjait könnyebbé tegyék, a kérdések adottak, s jó remény van rá, hogy az egyházakkal és a szakmai szervezetekkel együtt dolgozva mielőbb megszülethetnek a helyes válaszok is, tette hozzá.
A helyettes államtitkár rámutatott, hogy a cél egy olyan külső és belső intézményrendszer kialakítása, ahol a betegek megkaphatják az őket megillető maximális figyelmet és tiszteletet, így az életük könnyebbé válhat.
Spányi Antal székesfehérvári megyés püspök úgy vélte, ezekben a nehéz időkben nem az egész emberiségen kell segíteni, hanem azokon, akik "segítséget várva, bizonytalanul állnak előttünk a mindennapokban".
Cser-Palkovics András (Fidesz) polgármester arra mutatott rá, hogy a világnapok miatt az ember hajlamos csak azon a napon foglalkozni egy adott problémával, pedig az Alzheimer-kór és a demencia az év másik 364 napján is odafigyelést, törődést igényel. Ezért kell e napon minél több ember figyelmét felhívni, hogy a többi napon is tudják, mivel állnak szemben, mondta.
Egervári Ágnes neurológus, az Interprofesszionális Demencia Alapprogram (INDA) szakmai vezetője kiemelte, hogy jelenleg nincs gyógyszer ezekre a betegségekre, ezért a sok esetben 10-15 évig zajló betegséget az orvosok szerint nem gyógyítani kell, hanem az érintettet kísérni, családját segíteni. Programjuk a hézagos ellátásokat és támogatásokat kívánja elérhetővé tenni, s igyekszik felvértezni a családtagokat eszközökkel, tudással, amivel a váratlan jelenségeket kezelni tudják.