hirdetés
2024. december. 25., szerda - KARÁCSONY, Eugénia.
hirdetés

 

Zajjal jön a baj

Nagyon sok egészségromlást jelző tünet megjelenését okozhatja az emberek érő mindennapi zajterhelés – írja a Semmelweis Médiasarok.

Dr. Cseh Károly, a Semmelweis Egyetem Népegészségtani Intézetének igazgatója a cikkben arról is beszél, hogy a zajok fajtája, időpontja is befolyásolja hatásukat.

A fiziológiai eltérések a vasúti zajnál a legnagyobb mértékűek, a legkevésbé a közúti zaj okoz egészségügyi problémákat. A vizsgálatok szerint a lakosság az éjszakai repülőgép hangját tolerálja a legkevésbé, de általánosságban is elmondható, hogy az esti órákban beszűrődő zajok ötször több esetben okoznak panaszokat, mint a nappaliak. Az alvászavarok szív- és érrendszeri kockázatával több nemzetközi tanulmány is foglalkozott, a kutatók a szívinfarktus kialakulásának fokozódását tapasztalták. Összefüggést találtak a repülőgép-zaj és a magas vérnyomás előfordulása között is, és ugyancsak kapcsolatot feltételeznek például a közúti közlekedés zavaró hangjai és bizonyos pszichiátriai betegségek, így a szorongás megjelenése között.

Cseh Károly elmondta, hogy 40 dBA zajszint felett már megfigyelhetőek bizonyos káros hatások, 55 dBA felett a zaj már kifejezetten zavarja az alvást, valamint a szív- és érrendszeri betegségek kockázata is megnő. A különböző országokban eltérő éjszakai határértékeket állapítottak meg. Franciaországban például 62, Németországban 49, Hollandiában és Lettországban 40, Ausztriában és Svájcban 50, míg Magyarországon 55 dBA a megengedett érték olvasható a Semmelweis Médiasarokban.

(forrás: Semmelweis Egyetem)

cimkék

zaj
Olvasói vélemény: 9,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés

Könyveink