Vérteszt a bőrrák kiújulása kockázatának jóslására
A tumorsejtek pusztulásakor DNS-töredékek (ctDNS) kerülnek a véráramba, amelyek nyomon követése megjósolhatja, kinél áll fenn a bőrrák kiújulásának kockázata – írja az Origo.
A NYU Langone Health és a Perlmutter Cancer Center kutatói egy vizsgálat során kimutatták, hogy azon III. stádiumú melanomás betegek 80 százalékánál, akiknek vérében még a kezelés megkezdése előtt kimutatható mennyiségű mutáns DNS-töredék volt jelen, később kiújult a betegség. Megfigyelték azt is, hogy náluk több mint négyszer gyorsabban jelentkezett újra a melanoma, mint azoknál, akiknél a biomarker nem volt kimutatható. Minél magasabb volt a ctDNS-szint, annál gyorsabban következett be a betegség kiújulása.
Eredményeink arra utalnak, hogy a vérben keringő DNS-fragmentumok kimutatásán alapuló tesztek segíthetik az onkológusokat annak eldöntésében, mely páciensek reagálnak jól a kezelésekre – mondta Mahrukh Syeda, a tanulmány egyik szerzője. Syeda szerint ezek a vizsgálatok hamarosan mindennapossá válhatnak a klinikai gyakorlatban, és segíthetnek meghatározni a további terápiás lépéseket.
A kutatók azt is megállapították, hogy szinte minden olyan betegnél, akinél a kezelés 3., 6., 9. vagy 12. hónapjában is kimutatható maradt a ctDNS, később kiújult a melanoma. Ha tehát a géntöredékek a terápia kezdetén nem voltak láthatók, de később megjelentek, az a betegség súlyosbodására utalhat. Az új teszt ott lehet sikeres, ahol a hagyományos képalkotó diagnosztika csődöt mond, írja az Origo.