hirdetés
2025. január. 18., szombat - Piroska.
hirdetés

Úttörő kézsebészeti beavatkozás a rehabilitációs klinikán

Először végeztek a Semmelweis Egyetem Rehabilitációs Klinikáján harmadik generációs hüvelykujj nyeregízületi protézisbeültető műtétet.

A hüvelykujj nyeregízületének pótlására kifejlesztett harmadik generációs protézisek gyorsabb felépülést, természetesebb ízületi mozgást, jobb hosszú távú eredményeket kínálnak, és sokat segíthetnek a stroke vagy részleges nyaki gerincvelősérülés mellett rehabilitált aktív betegeknek is.

A nyeregízületi (carpometacarpalis, CMC) arthrosis miatt végzett sebészi beavatkozások a leggyakoribb kézsebészeti műtétek közé tartoznak, hiszen ez a kézbetegség igen elterjedtnek számít. Nőknél jóval gyakoribb, mint férfiaknál és általában 40 év fölött kezdődik. Az anatómiai, illetve a hormonális tényezők mellett főleg a túlterhelés lehet a kiváltó oka. A konzervatív terápián túl a klasszikus műtéti megoldás, melyet a Rehabilitációs Klinikán is nagy számban végeznek, az interpozíciós-szuszpenziós arthroplasztika, amely egy bevált, költséghatékony eljárás. Nem hordoz implantációs kockázatot, de hosszú a rehabilitáció, csökkent mozgástartománnyal, illetve szorítóerővel, kulcsfogással járhat.

A harmadik generációs CMC-protézisek beültetése gyorsabb felépüléssel, természetesebb ízületi mozgással és jobb hosszú távú eredménnyel kecsegtet, különösen fiatalabb, aktív betegek számára.

A harmadik generációs implantátum, amit a hüvelykujj CMC-ízületének pótlására terveztek, elsősorban az osteoarthritis vagy súlyos ízületi degeneráció kezelésére alkalmas, célja az adott funkció helyreállítása, a fájdalom csökkentése és a hosszú távú tartósság biztosítása. A protézis a csípőprotetikából átvett ún. „dual-mobility” felépítése révén kiküszöbölte a korábbi típusok kisebb stabilitásából adódó nagyobb ficamodási hajlamát, és 95-97 százalék fölé emelte a tartós jó eredményeket. Anatómiai kialakításának köszönhetően utánozza a hüvelykujj CMC-ízület természetes mozgását, elősegítve a stabilitást és a mozgástartományt, miközben minimalizálja a kopást. Biokompatibilis anyagokból készül, könnyen beültethető, valamint biztosítja a környező csontokkal és szövetekkel való integrációt, továbbá csökkenti a hagyományos csonteltávolítás vagy ízületfúzió szükségességét, gyorsabb gyógyulást és jobb kézfunkciót kínál a betegeknek.

Nyeregízületi műtét (Fotó: SE Rehabilitációs Klinika)
Nyeregízületi műtét (Fotó: SE Rehabilitációs Klinika)

Az újgenerációs implantátum beültetésének hátránya ugyanakkor a magasabb költség és az implantátum-specifikus szövődmények kockázata (pl. lazulás, kopás), valamint a precízebb műtéti technika szükségessége és a hosszabb betanulás. Egyelőre alacsony számban végzik ezt a típusú beavatkozást az országban, részben a finanszírozási nehézség – a NEAK jelenleg csak részben támogatja, egyedi méltányossággal vagy térítéses alapon finanszírozható a műtét –, részben a bonyolult műtéti technika és a hosszú betanulás valamint amiatt, hogy a hazai disztribútor csak két éve működik.

Az első harmadik generációs hüvelykujj nyeregízületi protézist 2014. júliusában Monacóban ültették be, az eljárás azóta világszerte elterjedt. Az újgenerációs eszközt Magyarországon 2023-ban, az Észak-Pesti Centrumkórház-Honvédkórházban alkalmazták először.

A Semmelweis Egyetemen 2024. decemberében történt az első ilyen protézis beültetés a Rehabilitációs Klinika Ortopéd Sebészeti Osztályán. A beteg a műtét utáni napon szövődménymentesen és lényeges panaszok nélkül távozott, már aznap elkezdte az operált kéz tornáját, rögzítésre nem volt szükség. Négy hét további rehabilitáció vár rá.

Az eljárás, mint rekonstrukciós műtét sokat segíthet a Rehabilitációs Klinika stroke vagy részleges nyaki gerincvelő-sérülés mellett rehabilitált aktív betegeinek is. Ők fokozottan terhelik a támaszkodó felső végtagot, kezet a járókeret, rollátor használatakor vagy a kerekesszék hajtásakor, így gyakrabban fordul elő esetükben a váll- vagy a kéz ízületeinek kopása, destrukciója, ami korszerű ellátást tesz szükségessé az életminőség, munkaképesség megőrzése érdekében. Az interpozíciós-szuszpenziós arthroplasztika után csak három hónappal kezdhető meg a terhelés és hat hónapig vannak panaszok. Ezzel szemben a protézis azonnali mozgathatósága, teljes terhelhetősége négy hét után ebben a betegcsoportban is komoly előny jelent.

Nyeregízületi protézis röntgenfelvétele  (Fotó: SE Rehabilitációs Klinika)
Nyeregízületi protézis röntgenfelvétele (Fotó: SE Rehabilitációs Klinika)

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés