Urogenitális mikrobióta
A korábbi dogmával ellentétben nem steril húgyhólyagban ugyanazok a kommenzális és pathogén baktériumtörzsek élnek, mint a vaginában, állapította meg a Nature Communications tanulmánya, amelynek szerzői bíznak abban, hogy eredményük jobb diagnosztikumok kifejlesztéséhez vezet.
Alan J. Wolfe mikrobiológus és munkatársai 2012-ben közölték azt a mérföldkőnek számító tanulmányt, ami megcáfolva a korábbi, akkor már 60 éves dogmát, kimutatta, hogy az egészséges női húgyhólyag nem steril; ennek az eredménynek a nyomán újra kell értékelni mindent, amit a húgyhólyagról, betegségeiről és kezelésükről tudunk, nyilatkozta a Loyola University Chicago kutatója, és mostani munkájuk épp ezt a feladatot segíti további információval, tette hozzá.
Az új tanulmányban (Culturing of female bladder bacteria reveals an interconnected urogenital microbiota; Nature Communications) a kutatók 77 nő katéterrel gyűjtött vizeletét elemezték: a mintákban található összes baktériumfajta kétharmada (78 baktériumfaj 149 törzse) esetében végezték el a genomszekvenálást, majd azok eredményét összehasonlították a vaginális, illetve a gasztroenterális flóra már ismert genomszekvenálási adataival.
Az eredmény szerint a húgyhólyag és a vagina mikrobiotája nagyon hasonló, és határozottan eltér az enterális flórától.
Az ugyanazon nők vaginájából és húgyhólyagjából származó baktériumtörzsek teljesgenom filogenetikai elemzése feltárta, hogy nemcsak a pathogének, de a kommenzális baktériumok is nagyon hasonlóak (pl. Escherichia coli, Streptococcus anginosus, illetve Lactobacillus iners, Lactobacillus crispatus), azaz érdemes egységes urogenitális mikrobiótáról beszélni.
A kutatók megjegyzik: a hasznos urogenitális baktériumok valószínűleg védenek a húgyúti fertőzésekkel szemben, azonban az egyelőre rejtély, teszik hozzá, hogy hogyan tudnak ezek a baktériumok a vaginából eljutni a húgyhólyagba, hiszen legtöbbjüknek egyáltalán nincs mozgást lehetővé tevő ostora vagy csillója.