Új vizsgálati mRNS vakcina malária ellen
A PharmaOnline szerint a marylandi Walter Reed Katonai Kutatóintézet és a University of Pennsylvania egy malária elleni mRNS alapú vakcinát fejlesztett ki. A készítmény egerekben teljeshez közeli immunválaszt váltott ki.
Az npj Vaccines folyóirat hasábjain megjelent cikkükben arról számoltak be, hogy mivel a korábbi oltások csak korlátozott, legfeljebb 30% körüli hatásosságot mutattak a Plasmodium falciparum egysejtű parazita kórokozóval szemben, az az ötletük támadt, hogy egy teljesen új megközelítést kell alkalmazniuk: a COVID-19 elleni vakcinák példáját lenne célszerű követniük.
Ezért az új oltóanyag az első generációs, korlátozott hatásosságot mutató Mosquirix vakcinával szemben már nem a Plasmodium egyik fontos teljes fehérjéjét tartalmazza, hanem csak a protein mRNS-kódját. A tulajdonképpeni hatóanyagnak számító mRNS-t a korai degradációtól egy lipid nanopartikulum burok védi. A beadott készítmény egerekben teljeshez közeli immunválaszt váltott ki anélkül, hogy tényleges fertőzést okozott volna.