hirdetés
2024. november. 05., kedd - Imre.
hirdetés
hirdetés

Új típusú műtéteket is bevezetnének a Heim Pál gyermekkórházban

Arthroszkópos toronyot vásárolna a Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítvány, amit az ez évben felajánlott 1%-okból finanszíroznának.

A térd a test legnagyobb és egyik legfontosabb ízülete, amit születésünk óta folyamatosan használunk, ezért akár már gyermekkorban is sor kerülhet egy műtétre. A Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézetben úgynevezett artroszkópos műtéti technikával végzik ezeket a beavatkozásokat, de a tudomány fejlődésével új eszközök jelentek meg a piacon.

A térd alapvető szerepet játszik a mozgásban. Mind a vízszintes vagyis gyaloglás, futás, mind a függőleges helyváltoztatás azaz ugrás, esés esetén állandó használatban van. Természetesen a fokozott használat során sérülések keletkezhetnek, elhasználódhat. Nem szólva arról, hogy gyerekek esetén fokozott a trauma veszélye sportolás, futkározás, vagy éppen fára mászás következtében.

Az artroszkópos műtéti technika sokat segít abban, hogy az ilyen beavatkozások fájdalommentesek legyenek és gyorsabb legyen a felépülés. Néhány évtizede a térd helyreállítása még teljes feltárással történt. Az operáló orvos nehezen látta a műtéti területet, a nagy seb pedig könnyen elfertőződhetett, nehezen gyógyult és hosszú rehabilitációt igényelt. Ezeket a hátrányokat igyekezett kiküszöbölni az artroszkópos műtéti technika. Melynek lényege, hogy a térd két oldalán két kis lyukat készítenek, az egyiken egy fényforrást és optikát a másikon egy manipulátort vezetnek be és végzik el a szükséges feladatokat.

Negyed évszázada Magyarországon

A Heim Pál Kórházban mintegy 25 éve kezdték alkalmazni ezt az eljárást, ma már alapvető, hogy a technikát az osztály minden orvosa tudja alkalmazni.

„Kórházunkban körülbelül 50 és 100 között végzünk ilyen típusú műtétet, de a beavatkozások száma, amiket ezzel a technikával el tudunk végezni egyre nő. Vannak olyan, speciálisan a gyermekkort érintő betegségek, melyek artroszkópos beavatkozásai a legnehezebbek közé tartoznak” – mondta dr. Cs. Frank László, a Heim Pál Országos Gyermekgyógyászati Intézet ortopédiai osztályának adjunktusa.

Jelenleg ez a technika a legkorszerűbbek közé tartozik a kórház falai között is már több artroszkópos műtéttel kapcsolatos sikertörténet született. A szakértő szerint az egyik ilyet a térdízület holdacskaporcának fejlődési rendellenessége talaján kialakult szakadás miatt végezték.

„A holdacskaporc típusos esetben C-alakú. Ebben az esetben ez korong alakú volt, és az elülső része leszakadt az eredéséről. Egyrészt sikerült visszavarrnunk eredeti helyére, lényegében különleges eszközök nélkül, másrészt sikerült megfelelő alakúra alakítanunk. A gyermek azóta tünet- és panaszmentes.”

A másik műtétet nemrég végezték akutan. A beteg egyik térdkalácsa kificamodott és letört egy darabja. A letört darab a térdízület más helyére vándorolt.

„A műtétet artroszkópiával kezdtük, a kitört darabot könnyen megtaláltuk, de viszonylag nagy mérete miatt a nyílt helyreállítás mellett döntöttünk, amit így kisebb metszésből tudtunk végrehajtani. A kitört darabot végül felszívódó rudacskákkal rögzítettük.”

Új eszközt vásárolnának

A technikával kapcsolatban új, modernebb eszközök jelentek meg a piacon A szakértők Heim Pál Gyermekkórház Fejlesztéséért Alapítványhoz pályázatot adtak be egy arthroszkópos torony vásárlására, amit az ez évben felajánlott 1%-okból finanszíroznának. A beruházás 40 millió forintba kerül, így most nagy szükség van az adófizetők segítségére.

„Egyrészt hatékonyabb beavatkozásokat végezhetnénk, másrészt új típusú műtéteket is bevezethetnénk, melyeket eddig eszköz hiányában nem tudtunk végezni. Ilyen például a kisgyermekkorban jelentkező, időben nem kezelt esetben a combfej elhalásával járó, baktérium okozta csípőízületi gyulladás artroszkópos műtéte” – magyarázta Cs. Frank.

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés