Német kutatók egy talajlakó baktérium genetikai elemzése során eddig ismeretlen antibakteriális hatású anyagra bukkantak. Az új molekula a forgalomban lévő antibiotikumoknak ellenálló kórokozókkal szemben is hatékonynak bizonyult.
A jénai Hans Knöll Intézet kutatói a Clostridium cellulolyticum nevű baktérium teljes genetikai állományát megfejtették, eközben találtak rá az eddig ismeretlen anyag termelését szabályozó génre. Saját készítésű antibiotikumát csak akkor állította elő az anaerob baktériumok közé tartozó Clostridium, ha természetes közegének megfelelően elzárták a levegőtől.
Az időközben szabadalmaztatott vegyület nem hasonlítható semmilyen ismert anyaghoz – mondta az intézet szóvivője a Die Welt című német lap internetes kiadása szerint. Ezért nem lehet megjósolni, hogyan viselkedne egy szervezeten belül, mint ahogy azt sem, miért állítják elő a baktériumok. Valószínűsíthető, hogy táplálékkonkurenseiket tartják vele távol.
Az eddigi kísérletek alapján igen hatékony az új „szer”, még az igen nehezen legyőzhető, többféle antibiotikummal szemben ellenálló Staphylococcus aureus (MRSA) elnevezésű baktériumot is kiütötte, amely életveszélyes fertőzéseket okozhat a kórházakban.
Az elkövetkezendő évek feladata az anyag potenciális gyógyszerként való tesztelése lesz, amit egereken már el is kezdtek. Ki kell még deríteni, hogy nagyobb mennyiségben elő lehet-e állítani, majd egy ipari partnert találni, amely lebonyolítja az új gyógyszerhez vezető út költséges tesztjeit és engedélyezési eljárásait. Az intézet elmondása szerint a piacra kerüléshez még legalább tíz év szükséges.
Joachim Frank biofizikus, Tim Hunt biokémikus és Dan Shechtman kémikus mellett több neves kutatóval is találkozhatnak a Nemzeti Tudósképző Akadémia növendékei vasárnaptól Szegeden.
A Sleep Health folyóiratban február 26-án jelent meg a Central Queensland University, Appleton Institute for Behavioural Science kutatóinak cikke, amelyben azt a kérdést járták körül, hogy a szexuális aktivitás milyen hatással van az alvásra.
Dr. Szabó Sándor, a Magyar Gyógyszerészi Kamara örökös, tiszteletbeli elnöke a 70. születésnapjára állította össze a kamara elmúlt 20 évének történetét...
„A Tourette-szindrómás gyermekek napi gondozása/nevelése nem sokban különbözik más gyermekekétől, azonban a Tourette-szindróma és az esetlegesen ezzel együtt...
Popovics Péter a családjával együtt 10 évet élt Japánban, és Yokohamában (Fukushimától 180 km-re) élte át a 2011 márciusi történelmi földrengést, melynek következményei gyökeresen megváltoztatták mindannyiuk életét. Az emlékirat egyrészt a szerző gyerekeinek nyújt magyarázatot a család gyökereire, másrészt pedig feldolgozza családjuk azon megpróbáltatásait, melyekre a fukushimai atomerőműbaleset következtében az események sodrása nem adott lehetőséget. A könyv központi része a földrengés napjától számítva napi bontásban mutatja be a katasztrófa kibontakozásával párhuzamosan a velük történteket mindaddig, amíg el nem hagyták Japánt.
Nyelv: magyar...
A „Traumatológia Témakörök” sorozat 1993-ban indult az akkori Országos Traumatológiai Intézetben. A zsebkönyvek szerzői többnyire traumatológusok, akik a...