Új ígéretes TNFR2 agonista a krónikus gyulladás kezelésében
A Harvard Medical School kutatócsoportja olyan természetes antitestet fedezett fel, amely képes a szervezet immunrendszerét elnyomó regulátor T-sejtek stimulálására, így krónikus gyulladásos kórképek kezelésében óriási jelentősége lehet.
A jelenleg rendelkezésre álló biológiai terápiák ugyanis messze nem tökéletesek, bár kétségtelenül jelentős terápiás változást hoztak.
Az új antitest biokémiai szerepe, hatásmechanizmusa teljesen eltér a korábban megismertekétől, például elkerül minden olyan molekuláris interakciót, amely a celluláris toxicitással asszociálható. Nem a teljes immunrendszert nyomja el, azaz nem az egész szervezet immunválaszát csökkenti, így nem nyit utat az opportunista fertőzéseknek.
Az antitest a regulátor T-sejtek TNFR2 receptorához kötődve stimulálja azokat. Ennek következtében a regulátor T-sejtek számossága és aktvitása is kimutathatóan megnő, amit az 1-es típusú cukorbetegségben szenvedő, illetve Sézary-szindrómás betegektől levett sejtkultúrás eredmények igazolnak.
Az antitest újszerű, a korábbiaknál jóval kíméletesebb gyulladásgátló terápiák kifejlesztéséhez vezethet.