Új balneológiai szervezet
Megalakult Magyarországon a Nemzetközi Balneológai Kutató Központ.
Bender Tamás, a Magyar Balneológiai Egyesület elnöke, Varga Péter Pál gerincsebész és Pörzse Gábor pályázati igazgató megalakították - mint Bender Tamás írja, öt éves küzdelem után - a Nemzetközi Balneológiai Kutató Központot. Az új központ tanácsadó testületének magyar és nemzetközi tagjai a világ legnevesebbjei közül kerülnek ki.
A Nemzetközi Balneologiai Központ feladata
A balneológia és balneoterápiás kezelések bevonása a bizonyítékokon alapuló orvoslás körébe.
Az egész világon ismert és árusítható egészségipari termékek létrehozása a magyarországi gyógyfürdők vizének terápiás hatására alapozva.
Európai Balneológiai Kutatóközpont létrehozása Magyarországon.
Az egészségturizmus és ezen belül a gyógyfürdőkbe irányuló turizmus kiemelt kezelése.
A balneológiai szolgáltatások OEP-támogatásának revíziója, a magánszektor nagyobb szerepvállalása a kezelések finanszírozása terén.
A balneológiai szolgáltatások marketingje és a szolgáltatásokat kínáló intézmények márka-menedzsmentjéhez segítségnyújtás, valamint az erre irányuló projektek kiemelt támogatása.
A Nemzetközi Balneológiai Kutatóközpont (NBK) létrehozásával új szervező erő jelent meg a hazai szakmai-tudományos és társadalmi-politikai erőtérben.
Magyar magánszemélyek által alapított független SME(kis-középvállakozás), amely a nemzetközi tudóstársadalom legprogresszívebb erőit nyerte meg együttműködésre („Scientific Board”)
Létrehozásának kiemelt célja a szakterület tudományos aspektusainak kutatása, a közös ismeretanyag komprehenzív módon való oktatása.
Tevékenységének nemzetközi jellege ellenére, elsődlegesen hazai tudásközpontként határozza meg magát (magyar szakmai-tudományos dominancia).
Küldetésének tekinti a hazai balneológiai szintjének folyamatos emelését, a szakterület kutatási érdekeinek képviseletét.
Optimalizálja a magyar termálvízkincs kihasználásának szakmai-tudományos érvrendszerét, kormányzati és biztosítói döntések előkészítő munkálataihoz.
Tevékenységét kutatási, oktatási és konzultációs területeken fejti ki.
Az NBK tevékenységét saját forrásain túl a hazai és nemzetközi pályázati rendszerben elnyert összegekkel kívánja finanszírozni
Kiemelt célja a magyar termálvízkincs orvosi hatásainak vizsgálata, használatának „evidence based” alapokra helyezése. Hazai és nemzetközi kutatások kezdeményezése, szervezése, finanszírozásának biztosítása, az eredmények publikálása és a mindennapi orvosi gyakorlatba való bevezetése.