Egészségpolitika
Törvényt a tüsszögés ellen!
Azonnali intézkedést, törvényt sürget a jövő nemzedékek országgyűlési biztosa a legveszélyesebb pollenallergiát okozó parlagfű kiirtására. Ugyanis miközben évek óta különféle bizottságok fakardoznak az éltetet megkeserítő allergénnel szemben, a hatóságok pedig milliós bírságokat helyeznek kilátásba a szennyezett földterületek tulajdonosainak, a növény csak virágzik, szórja a pollenjeit. S közben mára 2,5 millió honfitársunk szenved a különféle füvek és fák pollenjeitől, milliárdokat fizetnek a betegek, és a biztosító is a tüneteket enyhítő orvosságokra.
Fülöp Sándor országgyűlési biztos, úgy tűnik, megelégelte a „tehetetlenséget”. Állásfoglalásában emlékeztet arra: az Alkotmánybíróság szerint az állam nem élvez szabadságot abban, hogy a környezet állapotát romlani engedje. Hogy lesz-e eredménye a kemény hangnak, nem tudni.
Egy tíz európai ország népességét vizsgáló nemzetközi allergológiai felmérés is igazolja: nagy a baj. A kontinens lakosságának 30 százaléka szenved valamilyen allergiás megbetegedésben, jövőre minden második ember lesz érintett. A klímaváltozástól a kutatók a parlagfű rohamos térhódítását várják a régióban, ezért egy páneurpai megfigyelőrendszer létrehozását sürgetik.
Egyébként évek óta próbálkoznak a hatóságok a parlagfűvel szennyezett területek tisztításával. A növényvédelmi előírások szerint a füvet a virágbimbózás előtt kell levágni, annak optimális ideje június vége. Az a tulajdonos, aki nem tartja tisztán a földterületét, húszezertől 5 millió forintig terjedő bírsággal sújtható. Ezen felül ki kell fizetnie a hatóságok által elrendelt kaszálás költségét is. A bírságok összegét kormányrendelet szabályozza. A parlagfű kiirtása nehéz feladat: egyetlen érett növény akár nyolc milliárd pollenszemet is képes termelni, így egyre több területet fertőz. Pedig már a légköbméterenkénti néhány szem is allergiás tüneteket válthat ki az arra érzékenyeknél. Hazánkban a parlagfű pollentartalma egy-két hete kezdett emelkedni, s a tapasztalatok szerint augusztus 20-a táján okozza a legtöbb kellemetlenséget. A virágzása elhúzódó, július közepétől októberig tart.
Forrás: Nógrádi Tóth Erzsébet, Világgazdaság Online