A fertőtlenítőszerek hatására a baktériumok rezisztenssé válhatnak nem csak a fertőtlenítőszerekkel, de olyan antibiotikumokkal szemben is, amelyekkel még sohasem találkoztak.
A Microbiology januári számában közölt és az EurekAlert által ismertetett kutatás eredményei szorosan összefüggnek azzal, hogy miként terjednek el a kórházakban az antibakteriális szerekre rezisztens baktériumok.
Dr. Gerard Fleming, Írország Nemzeti Egyetemének kutatója és munkatársai fokozatosan egyre nagyobb adag fertőtlenítőszert adtak Pseudomonas aeruginosa tenyészetekhez, aminek hatására a baktérium adaptálódott a fertőtlenítőszerhez, sőt, egy gyakran alkalmazott antibiotikumhoz, a ciprofloxacinhoz is, amellyel pedig nem is került érintkezésbe. Az adaptáció mechanizmusát is felderítették: a baktérium egyre hatékonyabban pumpálta ki magából ezeket a szereket. Az adaptált baktériumokban emellett kimutatható volt egy mutáció is, amelynek következtében specifikusan rezisztensek voltak a ciprofloxacinnal szemben.
A P. aeruginosa gyakorlatilag mindenütt megtalálható, és sokféle fertőzésért felelős a legyengült immunrendszerű emberekben és a cisztás fibrózisban vagy cukorbetegségben szenvedőkben. Igen gyakran okoz kórházi fertőzéseket is. A fertőtlenítőszereket azért használják, hogy elöljék a különböző felületeken megtalálható baktériumokat. Ha a baktérium mégsem pusztul el, és betegeket fertőz meg, antibiotikumokat vetnek be ellene. Azok a baktériumok, amelyek ellenállók mind a fertőtlenítőszerrel, mind az antibiotikummal szemben, súlyos veszélyt jelentenek a kórházi betegekre nézve.
A kutatás kimutatta, hogy ha kis adag, nem halálos mennyiségű fertőtlenítőszert adnak a baktériumtenyészethez, adaptáció alakulhat ki. „A gyakorlatban ez azt jelenti, hogy a túlságosan fehigított fertőtlenítőszer-nyomok, amelyek a kórházban a felületeken maradnak, elősegíthetik antibiotikumrezisztens törzsak kialakulását. Még aggasztóbb, hogy olyan antibiotikumokkal szemben is kialakulhat rezisztencia, amellyel a baktérium még soha nem találkozott” – foglalta össze dr. Fleming. „Meg kell vizsgálnunk, milyen hatása van az antibiotikumrezisztenciára annak, ha többféle fertőtlenítőszert alkalmazunk. Ennek ismeretében hatékonyabban alkalmazhatjuk majd mind az első-, mind a második vonalbeli védekezést a baktériumok ellen” – jelölte ki dr. Fleming a további kutatás irányát.
A NASA elfogadta az Axiom Space negyedik küldetését, így Kapu Tibor magyar kutatóűrhajós leghamarabb 2025 tavaszán elindulhat a Nemzetközi Űrállomásra.
A jelenlegi prognosztikai módszereknél pontosabbnak bizonyult a betegek korábbi mammográfiás felvételeit is feldolgozó mesterséges intelligencia (AI) algoritmus.
Popovics Péter a családjával együtt 10 évet élt Japánban, és Yokohamában (Fukushimától 180 km-re) élte át a 2011 márciusi történelmi földrengést, melynek következményei gyökeresen megváltoztatták mindannyiuk életét. Az emlékirat egyrészt a szerző gyerekeinek nyújt magyarázatot a család gyökereire, másrészt pedig feldolgozza családjuk azon megpróbáltatásait, melyekre a fukushimai atomerőműbaleset következtében az események sodrása nem adott lehetőséget. A könyv központi része a földrengés napjától számítva napi bontásban mutatja be a katasztrófa kibontakozásával párhuzamosan a velük történteket mindaddig, amíg el nem hagyták Japánt.
Nyelv: magyar...
Leírás:
Mikrobiológia, járványtan és egészségpolitika szakembereknek és kíváncsiaknak.
Nem baj, ha kilógsz a sorból. Lehet, hogy a sorral van a baj! –...