Szlovéniában ingyenes gyorsteszteket kapnak a diákok
Ingyenes gyorsteszteket kapnak az általános és középiskolás diákok az új tanév megkezdése előtt Szlovéniában a koronavírus-járvány visszaszorítása érdekében, a tesztelés önkéntes, közölte Tadej Ostrc, az egészségügyi minisztérium államtitkára.
A tisztviselő elmondta: havi rendszerességgel minden általános és középiskolás diák rendelkezésére áll majd tíz, ingyenes öntesztelő készlet, az elsőket a jövő héten vehetik fel a tanulók a gyógyszertárakban.
A tárca döntése a szlovén közegészségügyi intézet (NIJZ) illetékes munkacsoportjának javaslata alapján született meg. A NIJZ ajánlása alapján két forgatókönyv szerint kell eljárni. Amennyiben a járvány gyorsan terjed, de a többségnél nem okoz súlyos szövődményeket, csak azoknak kell tesztelni magukat, akik fertőzöttel érintkeztek vagy tüneteket észlelnek magukon. Ha azonban nő a súlyos lefolyású Covid-19-megbetegedések száma, az öntesztelést hetente legalább egyszer mindenkire ki kell terjeszteni, azokra is, akiknek nincsenek tüneteik.
Keddre 2280 új koronavírus-fertőzöttet regisztráltak az országban, és három beteg halt meg. Kórházban 80 beteget ápolnak, közülük 12-en vannak intenzív osztályon. A NIJZ legfrissebb adatai szerint a 100 ezer lakosra jutó új megbetegedések száma 14 nap alatt hattal, 878-ra csökkent, míg a 7 napos átlag 255-tel, 1508-ra nőtt.
A valamivel több mint kétmillió lakosú országban eddig 1 263 264-en kaptak védőoltást, közülük 1 220 849-en mindkét adagot felvették. Ez a teljes lakosság 60, illetve 58 százaléka. A harmadik, emlékeztető oltást 658 649-en adatták be maguknak, a jogosultak 31 százaléka.
*
Világszerte 597 653 301 ember fertőződött meg eddig a koronavírus-járványban, a halálos áldozatok száma pedig 6 457 799 a baltimore-i Johns Hopkins Egyetem közép-európai idő szerint szerda reggeli adatai alapján. Egy nappal korábban 596 750 968 fertőzöttet tartottak nyilván, a halálos áldozatok száma pedig 6 454 973 volt.
A fertőzés 193 országban és régióban van jelen. Szakértők szerint a diagnosztizált esetek száma nem tükrözi pontosan a valóságot, mert az egyes országokban többé-kevésbé korlátozott a tesztek száma, és a nyilvántartás kritériumai is különböznek.