hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.
hirdetés

Szívünket is védheti az okostelefon

A Magyar Kardiológusok Társasága arra hívja fel a figyelmet, hogy ésszel és szakmai konzultáció után használjuk az egészségügyi applikációkat.

Úgy tűnik, felgyorsult világunkban nemcsak a kommunikációt, de testünk jelzéseinek ellenőrzését is mind inkább átveszik az okostelefonok. Vannak olyanok, amelyek kiegészítők segítségével mérik a vérnyomást, vagy a vércukorszintet, számolják, hogy napi hány lépést teszünk meg, vagy, hogy mennyi vizet iszunk. Van olyan, amelyik figyeli, hogy éjjel mennyit töltünk a mélyalvás fázisában, és olyan is, amelyik figyelmeztet a rendszeres testmozgásra, sőt, akár jelzi azt is, ha a szívünkkel valami baj van. Az egyik legújabb magyar fejlesztésű applikáció, a WIWE a stroke és a hirtelen szívhalál kockázatát méri és jelzi előre, így életeket menthet. Az eszközt egy okostelefonhoz, PC-hez vagy tablethez kell csatlakoztatni, ezután lehet használatba venni.Az eszköz egyik fő funkciója az EKG mérés, a kiértékelés pedig felhívja a figyelmet az EKG görbe paramétereiben előforduló, a normálistól való esetleges eltérésekre. A készülék a véroxigén szintjére is következtet, az enyhe kimerültségtől kezdve több súlyos betegség hátterében is állhat megváltozott oxigénszint.Ez utóbbi nyilván egy hitelesített információkat adó eszköz, viszont az okostelefon alapú rendszerek diagnosztikai, illetve prognosztizáló lehetőségei nagyon sok kérdést és problémát is hordozhatnak magukban.

A Magyar Kardiológusok Társasága éppen ezért arra hívja fel a figyelmet, hogy kezeljük okosan és felkészülten ezeket a letöltéseket és eszközöket, ezzel nemcsak a pánikot kerüljük el, de sok felesleges munkától kíméljük meg az egészségügyi rendszert is.

– Rengeteg lehetőség van már, hogy a szervezetünk, így a szívünk működéséről visszajelzéseket kapjunk. Nyilván, hogy ez a jövő, ebbe az irányba mennek a fejlesztések is, de számolnunk kell a következményeivel is. Ennek az egyik ’mellékhatása’, hogy az egyre nagyobb mennyiségű adat jelentős plusz terhet róhat az ellátórendszerre, amire egyelőre nem igazán vagyunk felkészülve. A másik, hogy pánikot is kelthetnek, hiszen ezek közül nem mindegyik készülék vagy applikáció ad hitelesített, pontos információt. Nagyon fontos, hogyha ilyen alkalmazásokat, eszközöket használunk, egyrészt járjunk utána, hogy az hitelesített-e, másrészt konzultáljunk használatáról szakorvossal is. Az adatmennyiség, amelyezekből az alkalmazásokból érkezik, az egészségügy számára ilyen formában többnyire feldolgozhatatlan, ugyanakkor a kiaknázása nagyon is fontos feladat – hívja fel a figyelmet prof. dr. Gellér László,a Semmelweis Egyetem Szív – és Érgyógyászati Klinikájának osztályvezetője, a Magyar Kardiológusok Társaságának elnökségi tagja. – Ezek a forradalmi megoldások ugyan nem orvosi műszerek, de mégis hasznos diagnosztikai eszközök, amelyek akár életeket is menthetnek. Ehhez viszont nélkülözhetetlen, hogy legyen hitelesített, az eredmények kiértékelését pedig bízzuk a szakorvosra.

(forrás: Magyar Kardiológusok Társasága)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!