2025. május. 20., kedd - Bernát, Felícia.
hirdetés
hirdetés

Szeretetgenerátorok – hallgatók a kórházban hagyott újszülöttekért

Önkéntes kezdeményezést indítottak az MCC szegedi képzési központ Egyetemi Programjának SZTE-s hallgatói, akik az aktív segítségnyújtás mellett gyűjtést is szerveztek a kórházban maradó csecsemőknek és az ajándékokat közösen adták át az SZTE SZAKK Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika képviselőinek. A diákprojekt keretében arra törekszenek, hogy a születés után kórházban hagyott babák is megkapják azt a szeretetet és gondoskodást, amelyre minden kisbabának szüksége lenne. A résztvevők a Szegedi Tudományegyetem által indított kurzuson tanulták meg, hogyan lehetnek jelen a leghatékonyabban a csecsemők segítésében.

Az Örökké Haza Projekt munkájának részeként a Szegedi Tudományegyetem és az MCC olyan közös, szabadon választható kurzust indított, amelyben a 16 résztvevő alapos szakmai felkészülést követően önkéntesként vehet részt a születés után kórházban hagyott csecsemők gondozásában, ringatásában. A többszörös túljelentkezéssel induló felkészülést kiváló szakemberek segítették, a kurzusra bekerülő hallgatók sikeresen levizsgáztak. A szabadon választható kurzus ötlete Várbíró Szabolcstól, az SZTE Szülészeti és Nőgyógyászati Klinika vezetőjétől származik, aki a kezdetektől nyitottan és támogatóan állt a kezdeményezéshez.

– Ez a kezdeményezés azért zseniális, mert mindenkinek jó. A babák szeretetet kapnak. A pszichés, szellemi motoros képességeik kifejlődéséhez ez elengedhetetlen. De ők maguk is szeretetgenerátorok, aki a kezébe vesz egy újszülöttet, abban növekszik a szeretet. A hallgatók lelkesedése ragadós, a kollégákat is feltölti pozitív érzésekkel, energiákkal – tudtuk meg Várbíró Szabolcstól.

Az egyetemi keretek lehetőséget adnak arra, hogy bármely kar hallgatói bekapcsolódhassanak az önkéntes munkába. A kurzushoz oktatóként csatlakozott Orvos Hajnalka egyetemi tanár, Horváthné Mészáros Erzsébet kisgyermeknevelési szaktanácsadó, Králik Adél pszichológus és Asztalos Kata neveléstudományi kutató, a tantárgy felelőse és az MCC szegedi képzési központjának vezetője.

– Eleve példaértékű, hogy a hallgatókban merült fel az ötlet, ez szerintem nagyon fontos és követendő. Mostanra rutinosan mozognak az osztályon az önkéntesek, megetetik, tisztába teszik, ringatják a kicsiket. A résztvevők az orvosi vizsgálatokon is átestek, ugyanúgy, ahogyan a nővérek és az orvosok. Tulajdonképpen nagy segítséget is jelentenek számunkra és tiszteletbeli kollégáinknak fogadtuk már szinte őket – mondta el Orvos Hajnalka professzor.

Kiss Teodóra negyedéves joghallgató és Égi Blanka harmadéves gyógypedagógia szakos hallgató 2023-ban nyert első díjat örökbefogadást segítő ötletükkel, az MCC és a Design Terminál közös, Ötlet Inkubátor versenyén. A projekt keretében nem csupán az örökbefogadás körüli jogi folyamatok megismerését és hatékonyabbá tételét tűzték ki célul, hanem azt is, hogy közvetlenül segíthessenek, ingergazdag, szeretetteljes környezetet biztosítsanak a kórházban hagyott csecsemőknek egy szakmailag felkészült önkéntes csapat segítségével és karitatív programokon keresztül.

– Szép feladatunk, hogy a tehetséggondozás, a kurzusok, a tanulmányutak mellett a diákjainknak átadjuk a  társadalmi felelősségvállalás fontosságának szemléletét is.  Az MCC diákprojektjeinek célja, hogy az alapítvány egyetemista diákjai ne csupán a tanulmányaikban legyenek kiemelkedők, hanem merjenek olyan saját ötleteket megvalósítani, amelyek egymást inspiráló közösségre épülnek – sorolta a sikeres MCC-s ötletekből kifejlődött programokat Asztalos Kata, az SZTE alumnája, az MCC szegedi képzési központjának vezetője.

Az Örökké Haza Projekt célja, hogy az önkéntesekből olyan közösséget formáljon, amely segíteni tud a magára hagyott csecsemők helyzetén, akár az egész országban. A szegedi jógyakorlatot követően a szervezők abban bíznak, hogy az ország több pontján is csatlakoznak majd motivált fiatalok és a felkészülésüket támogató szakemberek a kezdeményezéshez.  Szegedet követően elsőként a Bajai Szent Rókus Kórházban kezdték meg munkájukat az Örökké Haza önkéntesei, olvasható az SZTE portálján.

Szabó Boldizsár, az Örökké Haza önkéntese és az SZTE GTK Pénzügy és Számvitel szakos hallgatója és az MCC Egyetemi Programjának diákja (Fotó: MCC)
Szabó Boldizsár, az Örökké Haza önkéntese és az SZTE GTK Pénzügy és Számvitel szakos hallgatója és az MCC Egyetemi Programjának diákja (Fotó: MCC)

(forrás: Szegedi Tudományegyetem)
hirdetés

Könyveink