Szemgyógyszer bevitele mikrotűs kontaktlencsével
Kissé morbid elnevezése ellenére a technika hatékonyabb és fájdalommentesebb lehet a megszokott eljárásoknál, közli a GyártásTrend.
A szemet jobbára szemcseppel vagy kenőccsel szokták kezelni, ám a látószerv természetes védekező mechanizmusai, a pislogás és a könny a gyógyszert hatékonyan és gyorsan el tudják távolítani a rendeltetési helyéről. Olykor az orvosságot injekcióval is be lehet adni, de ez a módszer fájdalmas lehet, és a fertőzés veszélyét is magában hordozza.
A szingapúri Nanyang Technological University egyetem tudósai által kifejlesztett tapasz éppen erre a problémára kínálhat megoldást.
A kétszer két milliméteres kontaktlencseszerű eszközön kilenc, hialuronsavból készült mikrotű helyezkedik el. Mindegyik tüske vékonyabb egy hajszálnál, és piramis alakú, hogy könnyebben tudjon bemélyedni a szövetbe. A tapasz felhelyezése után a tüskék leválnak a „talapzatról”, és a szaruhártyába fájdalommentesen behatolva és ott megkapaszkodva lassan bocsátják ki magukból az orvosságot.
Erezett szaruhártyájú egereken végzett tesztek folyamán egyszeri használattal a tapasz 90 százalékkal hatékonyabbnak bizonyult egy csepp 10-szer annyi hatóanyagot tartalmazó szemcseppnél.
A tanulmányt a Nature Communications nevű folyóiratban publikálták, írja a lap.