Szájápolás gyermekkorban: van még min javítani a szülőknek
Magyarországon a 0–12 éves gyermekek szülei körében végzett felmérés jelentős hiányosságokat mutat a fogmosási rutinokban, amelyek az ünnepi időszakban kifejezetten veszélyeztetik a szájhigiénét. Ugyanakkor rávilágít arra is, hogy a magyar családok pozitív változtatásokat terveznek a gyermekeik szájápolási szokásainak javítására.
Ünnepi nassolási szokások:
- A szülők 28%-a elismeri, hogy gyermekei gyakran nassolnak az étkezések között karácsonykor.
- 40% szerint gyermekei az ünnepek alatt nem mosnak naponta kétszer fogat (26% gyakran, 14% alkalmanként).
- A szülők 37%-a nyilatkozta, hogy gyermekei reggelente gyakran kihagyják a fogmosást az ünnepi időszakban (24% gyakran, 13% alkalmanként).
Fogmosási gyakoriság és fogadalmak:
- A szülők 66%-a tervezi, hogy jobban odafigyel gyermekeinapi kétszeri fogmosására az új évben.
- 59% elhatározta, hogy csökkenti gyermekei édességfogyasztását a jobb szájhigiénia érdekében.
Mikor kezdjük a szájápolást?
- A magyar szülők 29%-a úgy véli, hogy a szájápolást az első fog kibújásakor kell elkezdeni, ugyanakkor további 29% ezt csak akkor kezdi, amikor a gyermek már szilárd ételeket fogyaszt.
Szülői részvétel a fogmosásban:
- Magyarországon a szülők 70%-a közvetlenül felügyeli gyermekei szájápolását.
Kihívások az ünnepek alatt
A magyar szülők elismerik, hogy az ünnepi izgalmak közepette nehéz fenntartani a megfelelő fogápolási szokásokat. A gyakori nassolás és alkalmanként a fogmosás kihagyása veszélyezteti a gyermekek fogainak épségét. A szülők 37%-a bevallotta, hogy gyermekei gyakran kihagyják a reggeli vagy esti fogmosást, ami rávilágít a szokások állandósításának szükségességére.
Új év, új szokások
A kutatás azonban reményteli képet fest, hiszen a magyar szülők határozott szándékot mutatnak a fogápolási rutinok javítására. 2025-ben 66%-uk elkötelezett amellett, hogy gyermekei naponta kétszer mossanak fogat, míg 59%-uk az édességek fogyasztásának csökkentését tervezi. Ezek a fogadalmak tükrözik, hogy növekszik a felismerés annak tekintetében, hogy a megelőző gondoskodás mennyire fontos.
Korai rutinhoz szoktatás az egész életen át tartó mosolyért
A kutatás hangsúlyozza a helyes szájhigiéniai rutin korai kialakításának fontosságát. Ugyanakkor a magyar szülők csupán 29%-a követi a szakértői ajánlásokat, miszerint az első fog kibújásakor kell elkezdeni a fogápolást. Bár ez az arány biztató, néhány szülő még mindig késlekedik, és csak akkor kezdik a szájápolást, amikor a gyermekük szilárd ételeket fogyaszt.
Szakértői tanácsok a Sensodyne-tól
Szülőként arra törekszünk, hogy egyensúlyt teremtsünk az ünnepi örömök és az egészséges szokások között – mondta Révfalvi Andrea, a Haleon Hungary Kft.senior márkamenedzsere. – Kutatásunk azt mutatja, hogy a magyar családok készen állnak a pozitív változásokra. A Sensodyne pedig segíti a szülőket a helyes szájhigiéniai szokások kialakításában, hogy gyermekeik egész életükön át élvezhessék az egészséges mosoly előnyeit.
A fogadalmak rutinná alakítása
A megfelelő szájhigiénia fenntartásához kulcsfontosságú a következetesség.A szakértők azt javasolják, hogy a szülők aktívan vegyenek részt gyermekeik fogmosási rutinjában legalább nyolcéves korukig. Ha példát mutatnak, és a fogadalmakat napi gyakorlattá alakítják, az egész család egészségesebb mosollyal élheti mindennapjait.
A kutatásról
A kutatást egy online felmérés keretében végezték 2024. december 3–9. között, amelyben 0–12 éves gyermekek szülei vettek részt Csehországban, Magyarországon és Szlovákiában. Magyarországon 648 szülő vett részt a kutatásban, értékes betekintést nyújtva az ország szájápolási szokásaiba.