Sok cukorbeteg nem ismeri a hőség veszélyeit
Noha a diabétesz növeli a hőség okozta hipertermia veszélyét, sok beteg nem tudja, hogyan csökkentse ezt a kockázatot – mutatta ki a Mayo Klinika új felmérése.
„A cukorbetegekben csökkent a verejtékezés képessége, ami hajlamosabbá teszi őket a hőség okozta betegségekre, akárcsak a túl magas vércukorszint” – mondta Dr. Adrienne Nassar, a kutatás vezetője. A vizsgált betegek jelentős részében nyáron nem volt optimális a glikémiás kontroll – hangsúlyozta –, ami növelte a kiszáradás kockázatát.
Nassar és munkatársai 152, egy phoenixi rendelőben kezelt cukorbetegben mérték fel a hőség-tudatosságot. Kiderült, hogy a betegek 20 százaléka semmiféle elővigyázatossági intézkedést nem tett, amíg a hőmérséklet nem érte el a 38 Celsius fokot, pedig ha a páratartamat is figyelembe vesszük, már 28 Celsius fokon is előfordulhat hipertemia. Forróság idején több diabéteszes szorult sürgősségi kezelésre, többen kerültek kórházba, sőt, a halálozások száma is nőtt – ismertették a kutatók. Ennek ellenére, csupán a betegek fele volt tisztában a hőindex fogalmával, amit a hőmérséklet és a páratartalom együttese határoz meg. Ismert, hogy nagyobb páratartalom esetén csökken a verejtékezés, ezért ugyanaz a hőmérséklet veszélyesebb, mint alacsony páratartalom mellett.
Nem csak a cukorbetegeket, de gyógyszereiket is veszélyezteti a hőség: egy bizonyos hőmérséklet felett nem csak az inzulin, de az orális antidiabetikumok is elvesztik hatásukat. A betegek háromnegyede elmondta, hogy figyelmeztették az inzulin hőérzékenységére, azonban sokkal kevesebben, csak 39 százalékuk tudott arról, hogy az orális antidiabetikumoknak is árt a magas hőmérséklet, és csak 41 százalékuk volt tisztában azzal, hogy a vércukormérő működését is befolyásolja.
Nem éppen ésszerű módon, azoknak a betegeknek a 37 százaléka, akik ismerték a hőség veszélyeit, úgy vélték megoldani a problémát, hogy amikor nagy melegben hosszabb időre elhagyták otthonukat, nem vitték magukkal gyógyszereiket és vércukormérőjüket – ezzel még inkább fokozva kockázatukat. „Nem biztonságos, ha a betegek otthonuktól távol nem tudják ellenőrizni vércukorszintjüket” – hangsúlyozta Nassar, és hozzátette, hogy alaposabban kell tájékoztatni a betegeket a hőséggel kapcsolatos problémákról.A vizsgálat eredményeit hétfőn, San Diegó-ban, az Endocrine Society évi ülésén ismertetik.