Sándor Judit: Az, amit Karsai Dániel tett, példa nélküli
Sándor Judit bioetikust független szakértőként kérdezte Strasbourgban az Emberi Jogok Európai Bírósága, amikor a méltó halálért küzdő, gyógyíthatatlan beteg Karsai Dániel beadványát tárgyalta.
A Szelfi vendége foglalkozott orvosetikával, műhibaperekkel, alkotmányjoggal, adatvédelemmel. Volt gyakorló ügyvéd, részt vett nemzetközi kutatásokban és nemzetközi szervezetek munkájában, most pedig a Közép-európai Egyetem, a CEU tanára. Sándor Judit bioetikust független szakértőként kérdezte Strasbourgban az Emberi Jogok Európai Bírósága, amikor a méltó halálért küzdő, gyógyíthatatlan beteg Karsai Dániel beadványát tárgyalta. Erről is beszélt a szabadeuropa.hu podcastjében, de szó volt a bioetikáról, az életvégi döntésekről, az emberi méltóság fontosságáról és arról is, hogyan élte meg a CEU és az Orbán-kormány konfliktusát, az egyetem Bécsbe költözését.
Néhány gondolat a beszélgetésből:
A bioetika egy viszonylag új keletű diszciplína, az orvosetikát is magában foglalja, de annál jóval szélesebb, az élettudományok etikai jogi kérdéseivel is foglalkozik.
A halál tabusítása részben abból fakadhat, hogy az emberek sokszor nem élik át, hogy rendelkezhetnek a saját sorsukról. Ha valaki autonóm módon éli az életét, ahhoz az is hozzátartozik, hogy miképpen fejezi be.
A strasbourgi Emberi Jogok Európai Bíróságának döntése a méltó halálért küzdő Karsai Dániel beadványa ügyében nem pótolhatja azt a döntés, amelyet a magyar parlamentnek kellene meghoznia széles körű konzultáció alapján.
Azokban az országokban, ahol az aktív eutanázia vagy az orvos által asszisztált öngyilkosság megengedett, kiemelt helyen szerepelnek az ALS-betegek, akik számára az önrendelkezés képességének elvesztése traumatikus.
Az orvostársadalomnak kulcsszerepe lenne az életvégi döntésekről folyó társadalmi vitában.
A teljes interjút itt nézheti meg: