Rákteszt mint rutinvizsgálat
Egy számítógépes program vérteszttel kiegészülve képes érzékelni a daganatos szöveteket, és elárulja azt is, hogy hol találhatók a testben, írja a Femina.
Kaliforniai kutatók szerint egy éven belül széles körben is elérhetővé válhat egy újfajta vérteszt, melynek segítségével azonosítani lehet a rák jelenlétét a szervezetben, sőt, azt is, annak pontosan mely részét érinti, és melyik típusáról van szó, írja a Femina.
A UCLA, vagyis a Los Angelesben található Kaliforniai Egyetem Jasmine Zhou által vezetett kutatócsapatának tagjai CancerLocator nevű módszerükkel a rosszindulatú daganatos megbetegedéseket korai stádiumban tudták azonosítani az esetek 80%-ában. A kutatók egy számítógépes programot hoztak létre, mely egy egyszerű vérteszttel kiegészülve képes érzékelni a daganatos szöveteket, és azt is be tudja azonosítani, azok hol találhatóak a testben. Mindezt a tumorsejtek DNS-e alapján lehet megállapítani, a vérmintából ezeket azonosítja a kutatók által kifejlesztett program, még mielőtt a betegség konkrét tüneteket okozna.
A kutatók remélik, hogy a módszer hamarosan egészségügyi rutinvizsgálattá válhat, ugyanis olyan lehetőség a diagnózis felállítására, mely a lehető legkevésbé invazív, vagyis minimális beavatkozást jelent csak, nem fájdalmas, és megbízható eredményt ad.