Rákkeltő, ha valaki forrón szereti
A nyelőcső laphámsejtes rákja akár kétszer gyakrabban alakul ki azoknál, akik rendszeresen forrón isszák teájukat.
Egy Iránban végzett prospektív megfigyeléses vizsgálat eredményei szerint gyakrabban diagnosztizálható a nyelőcső laphámsejtes karcinómája azoknál, akik igen forrón fogyasztják a teájukat.
Régóta feltételezett a magas hőmérsékletű italok jelentette veszély
A Nemzetközi Rákkutató Ügynökség már korábban felhívta a figyelmet arra, hogy a 65 °C fölötti hőmérsékletű italok fogyasztása kockázatokat hordoz. Ezeket a forró italokat a szakmai szervezet a 2A kategóriába sorolta, utalva azok „potenciális rákkeltő” tulajdonságára. A Német Rákkutató Központ internetes oldalán is megtalálható egy figyelmeztetés, ami a nyelőcsőrák és a forró italok fogyasztása közötti lehetséges kapcsolatra irányítja a figyelmet.
Iráni vizsgálat: számít-e, hogy forrón vagy melegen isszák a teát?
A korábbi feltételezéseket megerősítendő nemrégiben jelentek meg egy epidemiológiai vizsgálat eredményei. Az Észak-Iránban (Golesztán tartományban) végzett vizsgálat kiindulópontjául az (is) szolgált, hogy az említett iráni tartományban különösen magas a nyelőcsőrák előfordulásának a gyakorisága. A férfiaknál 109/100 000 fő/év, a nőknél 174/100 000 fő/év a nyelőcsőrák incidenciája, miközben a Kaszpi-tenger túloldalán található iráni Gilan tartományban mindössze 15/100 000 fő/év-re tehető.
Golesztán és Gilán tartományokban az éghajlat és a lakosság etnikai hovatartozása hasonló, ugyanakkor a szokások különböznek egymástól. Míg Golesztánban forrón fogyasztják a teát, addig Gilánban „csak” melegen.
A 2004 és 2008 közötti vizsgálatban (n=50045; 40 és 75 év közöttiek) hőmérős méréssel kontrollálták azt, hogy ki mekkora hőmérsékletű teát fogyaszt, továbbá feljegyezték azt is, hogy a teát egyszerre vagy apránként, kortyolgatva fogyasztják-e el. 2017-ben összegezték azt, hogy az elmúlt években mennyi nyelőcsőrákos esetet diagnosztizáltak.
60 °C fölött 41 százalékkal gyakoribb a nyelőcsőrák
Az esetleges befolyásoló rizikófaktorok (pl. dohányzás, alkoholfogyasztás) kiszűrését követően statisztikailag szignifikáns összefüggés adódott a teafogyasztásra jellemző hőmérséklet és a nyelőcsőrák gyakorisága között (HR 1,41; 1,10-1,81; 95 % CI). Ez azt jelenti, hogy a 60 °C-nál magasabb hőmérsékletű tea 41 százalékkal növeli a nyelőcsőrák kockázatát.
Akik rendszeresen isszák forrón a teát, azoknál a kockázat akár kétszeresére is nőhet.
A magas hőmérséklet kóroki szerepe
A magas hőmérséklet kóroki szerepét támasztja alá az a megfigyelés is, miszerint a nyelőcsőrákos esetek jelentős részében az elfajulások a nyelőcső felső szakaszán jelentkeznek, azaz abban a régióban, ahol a nyálkahártya a hőhatásnak a leginkább kitett.
Mindez visszavezethető lehet egyrészt a DNS magas hőmérséklet kiváltotta termális károsodására, másrészt pedig arra, hogy a magas hőmérséklet számos egyéb karcinogén anyag (pl. a dohányfüstből származó policiklusos aromás szénhidrogének) karcinogenitását képes fokozni.
Forrás: