PTP1B: új, a PD-1 hez hasonló immun-ellenőrzőpontot fedeztek fel
A melbourne-i székhelyű Monash University által vezetett nemzetközi kutatási projekt során egy olyan új immun-ellenőrzőpontot sikerült azonosítani, amely a későbbiekben felhasználható lehet különböző rákos megbetegedések terápiájában.
A Cancer Discovery folyóiratban megjelent cikkben a szerzők közlik, hogy a T-sejtekben az egyik tirozin-foszfatáz, a PTP1B gátlásával mobilizálható a szervezet rákellenes védekező rendszere, ami segít a tumornövekedés visszaszorításában.
A kutatómunka során a tudósok azt figyelték meg, hogy a tumorokba infiltrálódó T-sejtekben megnő a PTP1B mennyisége, ami korlátozza aktivitásukat. A kutatók szerint a PTP1B egy intracelluláris fék, egy olyan ellenőrzőpont, amely a sejtfelszíni PD-1 ellenőrzőponthoz igen hasonló lehet – a PD-1 blokkolása pedig forradalmat hozott az onkológiai terápiák területén.
Egér modellszervezetekben végzett vizsgálataik során a kutatók egy korai fázisú, de már embereken is kipróbált injektálható gyógyszerjelölttel jó eredményeket értek el, ráadásul azt is kimutatták, hogy a szer használatával párhuzamosan alkalmazott PD-1 terápia hatásossága is javult.