Prioritások katasztrófahelyzet esetén
Pesti Imre fővárosi kormánymegbízott szerint nyilvánvaló, hogy a későbbiekben esetleg hirtelen fellépő és jelentősebb orvoshiány esetében elsődlegesen az akut betegeket kell ellátni.
Bár a rezidensek átmenetileg felfüggesztették az orvosi felmondólevelek „élesítését”, csak idő kérdése, hogy kiderüljön, milyen eredményre vezetnek a kormányzattal folyó bértárgyalások.
A potenciális veszély kapcsán a miniszterelnök korábban kijelentette, beteg ember nem maradhat ellátás nélkül, a megyékben pedig létrejöttek az egészségügyi védelmi bizottságok. Ezeket mindenütt a kormánymegbízott vezeti.
Pesti Imre fővárosi kormánymegbízott a Magyar Hírlappal közölte: jelenleg is dolgoznak az esetleges vészhelyzet elhárításához szükséges forgatókönyvön. Egyébként azt, hogy január 1-jétől a katasztrófavédelem a kormányhivatalok feladata lett, Pesti ésszerű lépésnek tartja, mert „az önkormányzati vezetőket kevéssé lehetett volna rávenni, hogy megfelelő aktivitással képviseljék a kormány érdekeit”.
Pesti Imre szerint nyilvánvaló, hogy a későbbiekben esetleg hirtelen fellépő és jelentősebb orvoshiány esetében elsődlegesen az akut betegeket kell ellátni. Fontosnak tartja az ellátások „szortírozását”, azaz a halaszthatatlan esetek – baleseti és intenzív ellátás, szülészet – leválasztását a többiről, prioritásuk biztosítását. Ebben – mint mondta – néhány kórházat kell kijelölni, a „flottának” pedig véleménye szerint a sürgősségi központok lehetnek majd a „zászlóshajói”. Emellett biztosítani kell azoknak a krónikus betegeknek a gyógyítását is, akik hosszabb ideje folyamatos kezelést kapnak, ilyenek például a daganatos betegséggel küzdő páciensek. A többi eset ellátása szerinte a kialakuló helyzet függvénye.
A kormánymegbízott szerint szükséghelyzetben semmiképp nem csorbulhat a mentés, ezért elképzelhetőnek tartja, hogy a szolgálat munkáját akár a védelmi bizottság felügyelje majd.