Összefüggés a sztatinszedés és a glaukóma között?
Egy megfigyeléses vizsgálat szerint a magas koleszterinszintű, sztatinokat szedő felnőtteknél jelentősen nagyobb lehet a glaukóma kialakulásának kockázata, írja az OTSZ Online.
Az Ophthalmology Glaucoma című szaklapban közzétett tanulmány a National Institutes of Health által fenntartott All of Us Research Program adatbázisában szereplő 79 742 magas vérzsírszintű felnőtt elektronikus egészségügyi adatait elemezte 2017 és 2022 között.
A vizsgált populáció 6365 sztatint használó tagja között 47%-kal nagyobb volt a glaukóma kiigazítatlan prevalenciája, mint a gyógyszert nem használóknál (P < 0,001), és 13%-kal nagyobb prevalenciát mutattak ki a lehetséges zavaró változókat korrigáló modellekben (P = 0,02). A sztatint szedőknél szignifikánsan magasabb volt az alacsony sűrűségű lipoprotein-koleszterin (LDL-C) szintje, de még az optimális LDL-C-szinttel rendelkező betegeknél is magasabb volt a glaukóma aránya.
Míg a koleszterinszint és a glaukóma közötti összefüggés jól ismert a munkacsoport megállapítása ellentétes a korábbi tanulmányok eredményeivel, amelyek azt mutatták, hogy a sztatinok segíthetnek a glaukóma megelőzésében, vagy legalábbis nincsenek hatással a szembetegségre. Egy 2019-es elemzés, amely három lakossági tanulmány közel 137 000 résztvevőjét vizsgálta nem talált kapcsolatot a sztatinok használata és az elsődleges nyílt zugú glaukóma kockázata között. Egy 2012-es, több mint 500 000 magas koleszterinszintű emberre kiterjedő vizsgálat pedig azt állapította meg, hogy a sztatinok alkalmazása a nyílt zugú glaukóma kockázatának jelentős csökkenésével járt együtt.
Az eltérő eredmény egyik magyarázata a Tseng csoportja által végzett AoU-elemzés megfigyeléses jellege, azaz nem tudni mennyire jól gyűjtötték az adatokat. A glaukóma diagnózisának meghatározásakor a hibákra hajlamos kódolásra támaszkodtak, és az adatbázisból hiányoznak a szemészeti vizsgálatokra vonatkozó információk. A vizsgálat egyetlen LDL-C mérést használt, pedig tudjuk, hogy az LDL-C idővel változhat. Egy másik magyarázat lehet maga a hiperlipidémia természete, hisz vannak olyan tanulmányok, amelyek szerint a megnövekedett koleszterinszint összefügg a glaukóma fokozott kockázatával.