Neurofilamentum jelezheti a traumás agysérülés súlyosságát
A National Institutes of Health most közzétett adatai szerint a neurofilamentum könnyű lánca biomarkerként hasznosítható az agysérülés kimutatásában, illetve a gyógyulás előrejelzésében, írja az OTSZ Online.
- Alvás közbeni reaktiváció segíthet a hosszú távú memória fejlesztésében
- Új módszer az agy fiatalítására
- Új kapcsolat az idegsejtek és az agyi immunsejtek között
- Fiataloknál még nem okoznak agyi elváltozásokat a kontakt sportok
- Magasabb a fejsérülések kockázata az Alzheimer-kórban szenvedő betegeknél
- Regenerálhatja az agyszöveteket a metformin
Traumás agysérülések kapcsán a neurofilamentum rövid lánca letörik az agyi neuronokról és felhalmozódik a liquorban. Az is bebizonyosodott, hogy a könnyű láncok a vérben is kimutathatók, és mennyiségük a liquorban fennálló szinttel korrelál. Marylandi kutatók 2020. július 8-án a Neurology című lap online kiadásában nyilvánosságra hozott adatai szerint agysérülést követően a neurofilamentum könnyű láncának szintje alapján a traumás agysérülés minden stádiumában előre jelezhető a gyógyulás esélye.
A kutatók több betegcsoport esetében tesztelték a biomarker alkalmazhatóságát, többek között különböző típusú agysérülést szenvedett jégkorongozók, nem sportoló kontrollszemélyek, illetve a NIH Klinikai Központban megforduló egészséges személyek, valamint akut, szubakut vagy krónikus enyhe traumás agysérültek körében.
A szerzők a neurofilamentum könnyű láncának vérben mérhető szintjével kapcsolatban az alábbi állításokat fogalmazták meg:
- Agyrázkódást szenvedett jégkorongozók és nem sportoló kontrollszemélyek összehasonlítása azt mutatta, hogy a neurofilamentum könnyű láncának vérben mérhető szintje megfelelő biomarker lehet a liquorból meghatározható érték helyettesítőjeként.
- A biomarker alapján nagy biztonsággal el lehetett különíteni az agyrázkódást szenvedett jégkorongozókat azoktól a sporttársaiktól, akik szenvedtek el traumás agysérülést; különbséget lehetett tenni az enyhe, közepesen súlyos és súlyos traumás agysérülések között, illetve az agysérültek és a kontrollszemélyek között is.
- A biomarker alkalmas volt arra is, hogy nagy pontossággal előre jelezze: a jégkorongozó 10 nap elteltével visszatérhet-e a sporthoz, vagy perzisztáló postcommotiós szindróma alakult ki nála, ami hosszabb nyugalmi periódust vagy a sporttól való végleges eltiltást tesz szükségessé. A klinikai kohorszban azt találták, hogy rosszabb funkcionális kimenetelre kell számítani azokban az esetekben, amikor a neurofilamentum könnyű lánca nagyobb mennyiségben mutatható ki a vérben. Ez kielégítheti a klinikusok olyan biomarker iránti régi igényét, melyek alapján eldönthetik, hogy a sportoló biztonsággal visszaengedhető-e a sportpályára, illetve nem sportoló személyek esetében a sérült visszatérhet-e a munkájához vagy mindennapi aktivitásához.