hirdetés
2025. január. 22., szerda - Vince, Artúr.

Négy évet adtak a rezidensek a hálapénznek

A rezidensek szerint meg kell kezdeni az érdemi vitát a hálapénzmentes egészségügyről, aminek alapja az orvosok bérének rendezése és egy kiszámítható életpályamodell.

Dénes Tamás, a Magyar Rezidens Szövetség (MRSZ) elnöke arról beszélt keddi sajtótájékoztatóján, hogy legkésőbb a most kezdődő kormányzati ciklus végére ki kell alakítani azt a keretrendszert, amely mentén lehetségessé válik a hálapénzrendszer megszüntetése. Utalt arra a tavaly őszi reprezentatív közvélemény-kutatásra, amelyből kiderült, hogy a hálapénzt mind az orvos, mind a beteg elutasítja, hiszen kiszolgáltatottá teszi a szereplőket, megalázó és frusztráló mindkét fél számára. A szövetség szerint a paraszolvencia azért sem fenntartható, mert sérül a bizalmon alapuló orvos-beteg viszony.

Dénes Tamás szerint a "hiány szüli a korrupciót", a kórházak nem felelnek meg a tárgyi és személyi minimumfeltételeknek, ez a helyzet egyfajta hiánygazdálkodást idéz elő, vagyis a beteg hálapénzt fizet. Ezért úgy vélik, hogy a bérrendezésen kívül meg kell vitatni az "extra" szolgáltatások megvásárlásának és a saját orvos választásának lehetőségét is. Dénes Tamás hangsúlyozta, a szolidaritáson alapuló egészségügyi rendszert tartják működőképesnek, és mindenkinek joga van gyógyulni plusz hozzájárulás nélkül, de a törvényes saját orvosválasztás lehetőségét is meg kell fontolni.

Az elnök szerint üdvözlendő a kormány eddigi kétszeri bérrendezése, de a mértékkel még elégedetlenek. Mint Dénes Tamás fogalmazott, az irány jó, de a sebesség és az erőforrás nem áll arányban a probléma súlyával. Mint mondta, a hálapénzmentes egészségügy alapja a bérrendezés, az orvosi nettó bértábla 275 ezer forinttól kell kezdődjön ahhoz, hogy élhető életpályáról beszélhessünk. Emellett a szakmai előmenetellel arányosan az alapbérnek is emelkednie kell, és az oktatókat kiemelten meg kell becsülni.

(forrás: MTI)

Könyveink