Nagy értékű orvosi berendezéseket kapott az OOI
Két nagy értékű, műtéti beavatkozásokat segítő eszközt kapott az Országos Onkológiai Intézet (OOI) csütörtökön.
A nőgyógyászati daganatok műtéti kezelésében használatos laparoszkópos tornyot az OOI saját keretéből vásárolta 32 millió forintért, az új lézersebészeti berendezést pedig az Állami Egészségügyi Ellátó Központ vis maior keretének terhére vásárolták 35 millió forintért.
Kásler Miklós, az emberi erőforrások minisztere, az intézet korábbi főigazgatója az átadáson úgy fogalmazott, hogy az országos intézet megfelelő műszerezettsége a magyar onkológia számára létkérdés. Felidézte, hogy az intézetben 1981-ben – Európában harmadikként – már használtak lézert a gégerákos műtéteknél. Említést tett a szerdán megalakult a Közép- és Kelet-európai Onkológiai Akadémiáról, amit nagy jelentőségűnek minősített az onkológia területén. Úgy vélte, azzal, hogy az OOI európai szinten az egyetlen legmagasabb szinten akkreditált rákcentrum, az a magyar tudománynak nagy lehetőségeket biztosít. A miniszter reményét fejezte ki, hogy az onkológiai intézet megőrzi változatlan szakmai nívóját és a betegekhez való viszonyát.
Oberna Ferenc, a fej-nyak sebészeti osztály vezető főorvosa, bemutatva a lézersebészeti eszközt elmondta, a széndioxid lézerrel a bőrfelszínen, az orrüregben, szájüregben, a gégében és a fülben milliméter pontosságú vágásokat, szövetégetéseket lehet elvégezni, a fókuszállítása lehetővé teszi a mikroszkóp alatti operálásokat, kiküszöböli a kézremegést és szkennerfunkcióval is rendelkezik. A berendezés kompatibilis a robottechnikával is.
Novák Zoltán, a nőgyógyászati onkológiai osztály helyettes vezetője a laparoszkópról elmondta, az eszköz a minimál invazív műtéti technikán túl funkcionális képalkotásra is képes, a fluoreszkáló festékanyag befecskendezésével már a korai stádiumú elváltozásokat is képes kimutatni.