hirdetés
2024. december. 22., vasárnap - Zéno.

MTA-kutatókat listáznak (Frissítve!)

Újabb listázásba fogott a Figyelő: ezúttal az MTA kutatói kerültek sorra. A lap ünnepli, hogy az Akadémia pénzeinek elvételével a kormánynak "nagyobb rálátása lesz" a kutatóintézetek munkájára, írja a Népszava. A Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontjának igazgatója válaszolt.

A legutóbbi, jogvédőket, újságírókat és civileket támadó listája után újabb névsort tett közzé a Figyelő - most az MTA nekik nem tetsző kutatóit írták össze. A tudósokat fényképpel felsoroló írás jól láthatóan azt hivatott "igazolni", hogy a kormány Palkovics László minisztériuma alá rendelte az Akadémia költségvetésének közel felét, mintegy 25 milliárd forintot. A döntésnek hála ezután a tárca közvetlenül beleszólhat, hogy mivel foglalkozzanak az MTA kutatócsoportjai.

Az irányt is kijelöli a figyelo.hu-n kedden szerző nélkül megjelent szöveg: a kormány által nemrég feltalált "demográfiai krízist" visszhangzó munkákat hiányolják. "Azt gondolnánk, hogy itt a valós társadalompolitikai folyamatokat követő, a demográfiai krízis megoldására, vagy a gyermekvállalás elősegítésére javaslatot tevő munkák sorakoznak a polcokon", írják. De, mint megállapítják, ezeket a megátalkodott kutatókat a "gendertudomány és a befogadás foglalkoztatja", jelzi a Népszava.

 

Rudas Tamás, a Magyar Tudományos Akadémia Társadalomtudományi Kutatóközpontjának igazgatója az intézmény honlapján válaszolt a kormányközeli Figyelő újabb listázására.

Tisztelt Olvasó!

Mi az MTA Társadalomtudományi Kutatóközpontban büszkék vagyunk a kutatóinkra. Büszkék vagyunk rájuk, függetlenül attól, hogy a határon túli magyarok helyzete, a társadalmi egyenlőtlenségek, speciális helyzetű társadalmi csoportok, a közpolitika intézményeibe vetett bizalom vagy a sajtószabadság érvényesülése terén folytatnak felfedező kutatást. A Társadalomtudományi Kutatóközpontban a témaválasztás szabad, mert csak a szabad, kíváncsiság által vezérelt témaválasztásból származik igazi innováció. A kiválóság egyetlen - igaz, nagyon szigorú - mércéje a kutatásban a tudományosság nemzetközileg elfogadott módszereinek alkalmazása, az eredmények rangos folyóiratokban és kiadóknál való publikálása, a sikerességet egy objektív teljesítményértékelési rendszer minősíti minden évben.

Munkánkkal arra törekszünk, hogy a társadalom számára fontos témákban a tudományos alapú megközelítés véleményformáló szerepet töltsön be.

A társadalomtudományi kutatás haszna az, hogy az egyéni sorsok mögött feltárja a társadalmi törvényszerűségeket és ezzel higgadt és kiegyensúlyozott gondolkodási alapot teremt. A társadalomtudományi kutatás természeténél fogva kritikai jellegű, azaz a társadalom működésében, az emberek egymás közötti kapcsolataiban jelentkező problémák feltárására, ezek okainak megismerésére törekszik. Ezt a feladatát csak akkor tudja ellátni, ha ellentmondásos jelenségek vizsgálatától sem riad vissza. Az így feltárt és közzétett ismeretekre építve mindenki kialakíthatja a saját véleményét és segítséget kaphat a világban való eligazodáshoz.

Örömmel vesszük, hogy érdeklődésével megtisztelte honlapunkat. Kérjük, tájékozódjon munkánkról, nézze meg aktuális kutatási projektjeink listáját, várjuk rendezvényeinken.

Rudas Tamás
főigazgató

(forrás: Népszava Online)

cimkék

Könyveink