hirdetés
2025. január. 19., vasárnap - Sára, Márió.
hirdetés

A súlyos csontritkulásban szenvedő nők 65 százaléka nem kapja meg a szükséges kezelést

Minden 6. percben van egy kistraumás csonttörés

Magyarországon minden ötödik 50 év feletti nőnek van csontritkulása (osteoporosis), azonban 65 százalékuk nem kapja meg a szükséges terápiát, derül ki az International Osteoporosis Foundation (IOF) legújabb, 29 európai országra kiterjedő friss jelentéséből.

Az International Osteoporosis Foundation (IOF) 29 európai ország hivatalos egészségügyi adatai alapján készítette el a SCOPE ’21-jelentését. A 2019-es adatok elemzése 2021-ig zajlott, a végleges eredményeket pedig idén tárták a nyilvánosság elé. A vizsgált időszak adatai szerint itthon 559 000 ember szenved csontritkulásban. Ebben a betegségben a csontszövet mennyisége csökken, minősége romlik, így a csontok egyre porózusabbá, törékenyebbé válnak. A leginkább veszélyeztetettek az idős emberek és a menopauzán átesett nők, ugyanis egyértelmű összefüggés van az ösztrogénszint csökkenése és a csonttömeg-vesztés között. Ugyanakkor a férfi betegek száma sem elhanyagolható: Magyarországon ők adják az összes érinett közel 18%-át.

Az osteoporosisos betegeknél már az állóhelyzetből történő elesés vagy a bevásárlás cipelése is csonttörést okozhat (kistraumás törések), melyek közül a legsúlyosabb potenciális következményei a csigolya-, combnyak- vagy csípőtörésnek vannak: ezek a sérülések tartós mozgáskorlátozottsághoz, vagy akár a várható élettartam csökkenéséhez is vezethetnek. A kutatás szerint 2019-ben 86 000 csontritkuláshoz köthető törés történt Magyarországon, ami óránként közel 10 törést jelent, vagyis nagyjából minden 6. percben bekövetkezik egy ilyen csonttörés.

A SCOPE ’21 megállapítása szerint Magyarországon a legnagyobb hiányosság, hogy a súlyos csontritkulásban szenvedő nők 65%-a nem kap kezelést, ami óriási visszalépés a 2010-ben mért 28%-os arányhoz képest. Pedig a csontritkulás napjainkban már korai stádiumban felismerhető és hatékonyan kezelhető. Ehhez hazánkban az egészségügyi háttér biztosított, a szükséges vizsgálatokat a TB megfelelően támogatja, a terápiás protokoll pedig Európában az egyik leghaladóbb.

„A csontsűrűség-mérés (osteodenzitometria - ODM) egy egyszerű, gyors és fájdalommentes szűrővizsgálat, amellyel megállapítjuk a csontritkulás hiányát vagy meglétét, valamint súlyosságát. A legtöbb esetben a probléma gyógyszeres kezeléssel orvosolható, ami csupán kis terhet jelent a páciens számára, hiszen a gyógyszeres kezelés sok esetben csak heti, vagy akár féléves-éves rendszerességgel történik” – mondja prof. dr. Takács István, a Magyar Osteológiai és Osteoarthrológiai Társaság, az IOF hazai tagszervezetének elnöke, aki a hosszútávú megoldást az orvosok és a páciensek egyidejű tájékoztatásában látja. Ennek érdekében a társaság a SCOPE ’21 eredményei alapján, október 20-án, az osteoporosis világnapon széleskörű tájékoztató kampányt indít a sajtóban, a közösségi médiában és a szakmai csatornákon.

Csontsűrűség mérésre beutalót több szakorvos is adhat, például belgyógyász, endokrinológus, reumatológus, traumatológus, ortopéd orvos vagy nőgyógyász. A menopauzán átesett nőknek érdemes az esedékes nőgyógyászati vizsgálat során kérni a beutalót, míg azok, akik már egyszer elszenvedtek kistraumás törést, mindenképpen konzultáljanak orvosukkal a kezelés lehetőségéről a további törések megelőzése érdekében.

„A vizsgálatok és a kezelés összehasonlíthatatlanul kisebb kényelmetlenséggel és kockázattal jár, mint egy esetleges csonttörés, így mindenképpen érdemes élni ezzel a lehetőséggel” – hangsúlyozza Takács István.

 

A „SCOPE 2021: a new scorecard for osteoporosis in Europe” kutatás teljes anyaga:

https://www.osteoporosis.foundation/scope-2021
A Magyarországra vonatkozó adatok a zászlóra kattintva érhetők el.

 

A MOOT prevenciós kampányának felületei:

https://www.csontritkulas.eu/

https://www.facebook.com/csontritkulasbetegseg/

 

Az International Osteoporosis Foundation

Az IOF a világ legnagyobb civil szervezete, amely a csontritkulás és szövődményei megelőzésével, kivizsgálásával és kezelésével foglalkozik. A legfontosabb célkitűzése a kistraumás csonttörések számának csökkentése annak érdekében, hogy minél több ember számára elérhető legyen a szabad és egészséges mozgás.

A Magyar Osteológiai és Osteoarthrológiai Társaság

A Magyar Osteológiai és Osteoarthrológiai Társaságot 1990-ben alapították. Az interdiszciplináris társaság célja a csontbetegségekkel, elsősorban a csontritkulással kapcsolatos kutatások, továbbképzések szervezése, diagnosztikus és terápiás protokollok kidolgozása és nem utolsósorban a betegségekkel kapcsolatos ismeretterjesztés. A Társaság tagjai döntően reumatológusok, endokrinológusok, traumatológusok és minden olyan szakember, aki érdekelt a csontbetegek ellátásában. Az Európai szinten is jelentős szervezetnek jelenleg több mint 2000 tagja van, akik az egész országban részt vesznek a csontritkulásos betegek ellátásában.

 

Forrás: kirkekreativ.hu
Forrás: kirkekreativ.hu

(forrás: kirkekreativ.hu)
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
hirdetés