Mikrobiom-spray ekcémára
Egészséges donorok bőrbaktériumainak felvitele az ekcémás betegek bőrére gyermekeknél és felnőtteknél is a gyulladásos tünetek lecsengéséhez vezet, írja a PharmaOnline.
A minden ötödik gyermeket érintő, és sokuknál a felnőttkorra is megmaradó atópiás dermatitis oka nem ismert. Néhány éve úgy vélik, hogy a bőr bakteriális flórájának a zavara, a diszbiózis is szerepet kap a kórkép kialakulásában, olvasható a PharmaOnline-on.
Korábbi vizsgálatok mutattak rá arra, hogy a bőr mikrobiomja a neurodermatitiszes betegeknél jelentős változást szenved el. A bőrön élő mikrobák sokszínűsége messze elmarad az egészséges egyénekre jellemzőtől. Emellett, aránybeli eltolódások is létrejönnek; például, a neurodermatitiszes bőrű egyéneknél bizonyos Staphylococcusok száma jelentősen lecsökken, míg a S. aureus dominánssá válik. Mindez sem lokálisan, sem szisztémásan alkalmazott antibiotikumokkal nem orvosolható tartósan.
A felborult bakteriális egyensúly következménye a bőr barrier funkciójának a sérülése, a bőr kiszáradása és viszketése lehet.
Atópiás dermatitis esetén hiányzik a R. mucosa baktérium
Ian Myles és munkatársainak a legújabb eredményei arra utalnak, hogy az atópiás dermatitiszes betegek bőrén a Gram-negatív baktériumok hiánya jellemző. Szembetűnő különbség, hogy a néhány évvel ezelőtt leírt Roseomonas mucosa hiányzik az ekcémás bőrflórából.
A tudományos felismerés a lehetséges terápiás megoldáshoz is elvezetett. A kutatócsoport egy olyan bőrspray-t fejlesztett ki, amivel az egészséges donorok bőréről származó és tenyészetekben felszaporított R. mucosa baktériumok az atópiás dermatitites betegek bőrére juttathatók - spray formájában.
Az Amerikai Egyesült Államok gyógyszerügyi hatóságának, az FDA-nak az engedélyét követően meg is kezdődtek a klinikai vizsgálatok 10 felnőtt bevonásával. A hat héten keresztül hetente két alkalommal a könyökhajlat ekcémás bőrfelületére felvitt készítmény nem vetett fel biztonságossági panaszokat, így öt (9 és 14 év közötti) gyermeknél is elkezdték a készítmény alkalmazását – valamennyi gyulladásos bőrterületen.
Kedvező eredmények születtek a nem placebo-kontrollált vizsgálatban
Mivel a BACTERiAD vizsgálat nem placebo-kontrollált vizsgálat, a terápia hatásossága egyértelműen nem ítélhető meg. Ugyanakkor, a vizsgálatot végző szakemberek szerint ötből négy gyermeknél, illetve tízből hat felnőttnél javultak az atópiás dermatitiszes panaszok, mint az a kórkép súlyosságának leírására használt SCORAD (Score of Atopic Dermatitis)-értékek legalább 50 százalékos csökkenéseiből is kiderül.
A kezelés eredményeként csökkent a bevont betegeknél a topikálisan alkalmazott szteroidok mennyisége, illetve a bőrön található S. aureus-ok száma is visszaesett.
Mellőzni kellene a parabéneket?
A bőrflóra transzplantáció rutinszerű alkalmazását megelőzően további vizsgálatokra van szükség. Egyrészt masszívabb alapokra kell helyezni azt az elképzelést, ami szerint a R. mucosa hiánya és az atópiás dermatitis között ok-okozati kapcsolat áll fenn. Másrészt, placebo-kontrollált, nagy betegszámú viszgálatokban kell igazolni a bőrflóra helyreállítása és az atópiás dermatitis tüneteinek javulása közötti kapcsolatot.
Ami azonban már most is kiindulópontul szolgálhat: vizsgálatok alapján a parabének gátolják a R. mucosa növekedését. Tudva azt, hogy a parabén jellegű konzerválószerek számos, akár az atópiás dermatitises betegek által is gyakran alkalmazott, bőrgyógyászati készítményben (pl. emolliensekben) jelen vannak, a jövőben szükség lehet az alkalmazott készítmények összetevőinek a felülvizsgálatára, illetve a kezelési irányelvek áttekintésére.
Forrás: JCI Insight